Legal Basis:
Directive 2014/23/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Πρόσκληση Εγγραφής σε Μητρώο Παρόχων Παραλαβής - Διαχείρισης Υγρών & Στερεών Αποβλήτων & Καταλοίπων Φορτίου Πλοίων που Καταπλέουν στη Θαλάσσια Περιοχή Αρμοδιότητας της Ο.Λ.Α. Α.Ε
II.1.2)Main CPV code90500000 Refuse and waste related services
II.1.4)Short description:
Η παρούσα αφορά στην παροχή ολοκληρωμένων υπηρεσιών διαχείρισης αποβλήτων πλοίων. Κάθε πάροχος εκτελεί τις απαιτούμενες εργασίες συλλογής, μεταφοράς και τελικής νόμιμης διάθεσης αποβλήτων και καταλοίπων φορτίου των πλοίων (υγρών ή/και στερεών αποβλήτων ανάλογα με το αίτημα δραστηριοποίησής του) που προσεγγίζουν τους λιμένες που υπάγονται στο εγκεκριμένο Σχέδιο της Ο.Λ.Α. Α.Ε. για την Παραλαβή και Διαχείριση Αποβλήτων Πλοίων, όπως εκάστοτε ισχύει, σύμφωνα με τιυς όρους αυτού, την κείμενη νομοθεσία και κατά τους όρους της Πρόσκλησης Δραστηριοποίησης Παρόχων που έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα της ΟΛΕ ΑΕ. Η παραλαβή όλων των αποβλήτων των πλοίων θα γίνεται με μέσα και φροντίδα του παρόχου, οποιαδήποτε ώρα του 24 ώρου.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis concession is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Εγγραφή σε Μητρώο Παρόχων Παραλαβής - Διαχείρισης Υγρών Αποβλήτων & Καταλοίπων Φορτίου Πλοίων που Καταπλέουν στη Θαλάσσια Περιοχή Αρμοδιότητας της Ο.Λ.Α. Α.Ε
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)90500000 Refuse and waste related services
II.2.4)Description of the procurement:
Με κάθε πάροχο που πληροί τις προϋποθέσεις δραστηριοποίησης, θα υπογραφεί σύμβαση με αντικείμενο την παροχή των απαιτούμενων εργασιών συλλογής, μεταφοράς και τελικής νόμιμης διάθεσης υγρών αποβλήτων και καταλοίπων φορτίου των πλοίων, τα οποία προσεγγίζουν λιμένες που υπάγονται στο εγκεκριμένο Σχέδιο της Ο.Λ.Α. Α.Ε. για την Παραλαβή και Διαχείριση Αποβλήτων Πλοίων, όπως εκάστοτε ισχύει ισχύει, σύμφωνα με τους όρους αυτού και την κείμενη νομοθεσία. Η παραλαβή όλων των αποβλήτων των πλοίων θα γίνεται από τα πλοία με μέσα και φροντίδα του παρόχου, οποιαδήποτε ώρα του 24 ώρου υπάρξει σχετικό αίτημα του πλοίου και ανεξάρτητα της μικρής ή μεγάλης ποσότητας των αποβλήτων, έτσι ώστε, σε καμία περίπτωση να μην προκύψει αδικαιολόγητη καθυστέρηση στα πλοία. Η υποχρέωση αυτή ισχύει για όλες τις ημέρες, Σάββατα, Κυριακές και αργίες. Επίσης η προαναφερόμενη υποχρέωση, ισχύει για την εξυπηρέτηση οποιουδήποτε πλοίου ανεξαρτήτως σημαίας, τύπου και μεγέθους. Η συλλογή των αποβλήτων από το εξυπηρετούμενο πλοίο θα γίνεται με τα πλωτά μέσα του παρόχου από τη θάλασσα, ή με τα χερσαία μέσα από την ξηρά. Η εκτέλεση των υπηρεσιών της εν λόγω λιμενικής υπηρεσίας θα είναι σύμφωνη με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις που προβλέπονται για τις εργασίες περισυλλογής και διάθεσης υγρών αποβλήτων από πλοία, από την Εθνική, Κοινοτική και τη Διεθνή νομοθεσία καθώς και τα οριζόμενα στη σχετική πρόσκληση της Ο.Λ.Ε. Α.Ε. Ο πάροχος θα είναι υπεύθυνος για την εξασφάλιση οποιασδήποτε αδείας είναι απαραίτητη για την εκτέλεση της λιμενικής υπηρεσίας και στη φάση της τελικής διάθεσης και επεξεργασίας των αποβλήτων θα πρέπει να συνεργάζεται με εγκεκριμένους φορείς.
Εγγραφή σε Μητρώο Παρόχων Παραλαβής - Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων & Καταλοίπων Φορτίου Πλοίων που Καταπλέουν στη Θαλάσσια Περιοχή Αρμοδιότητας της Ο.Λ.Α. Α.Ε
Lot No: 2
Με κάθε πάροχο που πληροί τις προϋποθέσεις δραστηριοποίησης, θα υπογραφεί σύμβαση με αντικείμενο την παροχή των απαιτούμενων εργασιών συλλογής, μεταφοράς και τελικής νόμιμης διάθεσης στερεών αποβλήτων και καταλοίπων φορτίου των πλοίων, τα οποία προσεγγίζουν λιμένες που υπάγονται στο εγκεκριμένο Σχέδιο της Ο.Λ.Α. Α.Ε. για την Παραλαβή και Διαχείριση Αποβλήτων Πλοίων, όπως εκάστοτε ισχύει ισχύει, σύμφωνα με τους όρους αυτού και την κείμενη νομοθεσία. Η παραλαβή όλων των αποβλήτων των πλοίων θα γίνεται από τα πλοία με μέσα και φροντίδα του παρόχου, οποιαδήποτε ώρα του 24 ώρου υπάρξει σχετικό αίτημα του πλοίου και ανεξάρτητα της μικρής ή μεγάλης ποσότητας των αποβλήτων, έτσι ώστε, σε καμία περίπτωση να μην προκύψει αδικαιολόγητη καθυστέρηση στα πλοία. Η υποχρέωση αυτή ισχύει για όλες τις ημέρες, Σάββατα, Κυριακές και αργίες. Επίσης η προαναφερόμενη υποχρέωση, ισχύει για την εξυπηρέτηση οποιουδήποτε πλοίου ανεξαρτήτως σημαίας, τύπου και μεγέθους. Η συλλογή των αποβλήτων από το εξυπηρετούμενο πλοίο θα γίνεται με τα πλωτά μέσα του παρόχου από τη θάλασσα, ή με τα χερσαία μέσα από την ξηρά. Η εκτέλεση των υπηρεσιών της εν λόγω λιμενικής υπηρεσίας θα είναι σύμφωνη με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις που προβλέπονται για τις εργασίες περισυλλογής και διάθεσης στερεών αποβλήτων από πλοία, από την Εθνική, Κοινοτική και τη Διεθνή νομοθεσία καθώς και τα οριζόμενα στη σχετική πρόσκληση της Ο.Λ.Ε. Α.Ε. Ο πάροχος θα είναι υπεύθυνος για την εξασφάλιση οποιασδήποτε αδείας είναι απαραίτητη για την εκτέλεση της λιμενικής υπηρεσίας και στη φάση της τελικής διάθεσης και επεξεργασίας των αποβλήτων θα πρέπει να συνεργάζεται με εγκεκριμένους φορείς.