300145-2022 - Konkurrencevilkår
Meddelelsesvisning
Resumé
2022-OJS107-300145-da
II.1.1.
Betegnelse
Glatførebekæmpelse til A-Ruter i Kolding Kommune
Sagsnr.: 112397
II.1.2.
Hoved-CPV-kode
90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
II.1.5.
Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 7 500 000,00 DKK
II.1.6.
Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2.1.
Delkontrakt 1 - Rute A1 Kolding Hejls
Delkontraktnr.: 1
II.2.2.
Supplerende CPV-kode(r)
90620000 Snerydning
Delkontrakt 2 - Rute A2 Kolding SØ, Midtby
Delkontraktnr.: 2
Delkontrakt 3 - Rute A3 Lunderskov-Almind
Delkontraktnr.: 3
Delkontrakt 4 - Rute A4 Kolding-Christiansfeld
Delkontraktnr.: 4
II.1.
Udbuddets omfang
II.1.4.
Kort beskrivelse
Kolding Kommune udbyder 4 delaftaler på glatførebekæmpelse, dvs. snerydning og saltspredning til en række A-ruter i kommunen.Glatførebekæmpelsen har i høj grad offentlighedens bevågenhed, da den skal medvirke til at skabe fremkommelighed og sikkerhed på veje, cykelstier og fortov under ringe vejrforhold.Ordregiver forpligter sig til at anvende leverandøren til saltning af de pågældende A-ruter, hvilket som udgangspunkt sker ved præventiv saltning, dog kan udkald ske når glatføre er indtrådt. Ordregiver forpligter sig ligeledes til at anvende leverandørerne til snerydning af de pågældende A-ruter, ved drivedannelse eller snefald inden der er faldet op til 5 cm. jævnt lag sne eller derover på de ruter, som er omfattet af kontrakten.<br>
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2.
Beskrivelse
II.2.4.
Beskrivelse af udbuddet
Rute A1, Kolding-Hejls dækker 54,3 km. kørebaner, buslommer mm. og fremgår af bilag A1. Forventet årlig omsætning: 270.000 kr.
Rute A2 Kolding SØ, Midtby dækker 34,7 km. kørebaner, buslommer mm. og fremgår af bilag A2. Forventet årlig omsætning: 307.000 kr.
Rute A3, Lunderskov-Almind dækker 34,4 km. kørebaner, buslommer mm. og fremgår af bilag A3. Forventet årlig omsætning: 305.000 kr.
Rute A4 Kolding-Christiansfeld dækker 47,5 km. kørebaner, buslommer mm. og fremgår af bilag A4. Forventet årlig omsætning: 278.000 kr.