Aufgrund eines technischen Fehlers werden die URLs in den elektronischen Formularen nicht korrekt angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Vorerst empfehlen wir Ihnen, das Komma oder andere Sonderzeichen, die fälschlicherweise am Ende der URL erscheinen, zu löschen. Bitte entschuldigen Sie die Unannehmlichkeiten.
Dienstleistungen - 95366-2017
Belgien-Brüssel: Beratung, Benchmarking- und Consultingleistungen in Bezug auf Informations- und Kommunikationstechnologien (ABC IV)
2017/S 052-095366
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Beratung, Benchmarking- und Consultingleistungen in Bezug auf Informations- und Kommunikationstechnologien (ABC IV).
Referenznummer der Bekanntmachung: DIGIT/R3/PO/2016/019.
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Erbringung von Beratungs-, Benchmarking- und Consultingleistungen in Bezug auf Informations- und Kommunikationstechnologien. Siehe die in Abschnitt I.3 angegebene Internetadresse.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für maximale Anzahl an Losen: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Beratungsleistungen (Recherche und Beratung)
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
72316000 Datenanalyse
79310000 Marktforschung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Die Beratungsleistungen müssen den Bedarf der teilnehmenden EU-Institutionen bezüglich des Zugangs zu standardmäßigen Informationen (veröffentlichte Berichte) und zugeschnittenen Informationen (Analysten, Coaching, Teamwork, Veranstaltungen zur Vernetzung usw.) abdecken, die auf die Unterstützung der Entscheidungsfindung auf verschiedenen Ebenen einer IT-Organisation ausgerichtet sind. Weitere Informationen können unter der unter Ziffer I.3 genannten Internetadresse abgerufen werden.
Benchmarkingleistungen (Benchmarking und Prüfung der Lieferqualität)
Los-Nr.: 2
72100000 Hardwareberatung
72222100 Strategische Prüfung von Informationssystemen oder -technologie
72223000 Prüfung von Informationstechnologieanforderungen
Bei Benchmarking handelt es sich um ein strukturiertes Vergleichsverfahren zur Bewertung der Dienste, IT-Infrastruktur, Produkte und Prozesse einer Organisation im Hinblick auf bewährte Verfahren, Standardrahmenvorgaben oder im Vergleich zu Diensten, Infrastrukturen, Produkten und Prozessen der anderen Organisationen. Die Benchmarkingleistungen müssen den Bedarf der teilnehmenden EU-Institutionen bezüglich Benchmarking und Prüfungen der Lieferqualität abdecken. Weitere Informationen können unter der unter Ziffer I.3 genannten Internetadresse abgerufen werden.
Consultingleistungen (Consulting auf hoher Ebene und Studien)
Los-Nr.: 3
72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse
72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
72242000 Entwurfsmodellierung
72300000 Datendienste
Die Consultingleistungen (Consulting auf hoher Ebene und Studien) müssen den Bedarf der teilnehmenden EU-Institutionen bezüglich individuell zugeschnittener, nicht standardmäßiger Informationen zu anspruchsvollen und strategischen Themen abdecken. Weitere Informationen können unter der unter Ziffer I.3 genannten Internetadresse abgerufen werden.
We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 95366-2017
Belgium-Brussels: Advice, benchmarking and consulting services in information and communication technology (ABC IV)
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Advice, benchmarking and consulting services in information and communication technology (ABC IV).
Reference number: DIGIT/R3/PO/2016/019.
II.1.2)Main CPV code
72200000 Software programming and consultancy services
II.1.4)Short description:
Acquisition of advice, benchmarking and consulting services for information and communication technology. See Internet address provided in Section I.3.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for maximum number of lots: 3
II.2)Description
II.2.1)Title:
Advice services (research and advice)
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
72316000 Data analysis services
79310000 Market research services
II.2.4)Description of the procurement:
Advice services shall cover the needs of the participating EU Institutions for access to standard information (published reports) and custom information (analysts, coaching, teamwork, networking events, etc.) aimed at supporting decision making at different levels in an IT organisation. For further information see Internet address provided in Section I.3.
Benchmarking services (benchmarking and delivery quality review)
Lot No: 2
72100000 Hardware consultancy services
72222100 Information systems or technology strategic review services
72223000 Information technology requirements review services
Benchmarking is a structured comparative process that delivers a measurement of an organisation's services, IT infrastructures, products, and processes in terms of best practices, standard frameworks or against its peers. Benchmarking services shall cover the needs of the participating EU institutions for benchmarking and delivery quality reviews. For further information see Internet address provided in Section I.3.
Consulting services (high-level consultancy and studies)
Lot No: 3
72221000 Business analysis consultancy services
72224000 Project management consultancy services
72242000 Design-modelling services
72300000 Data services
Consulting services (high-level consultancy and studies) shall cover the needs of the participating EU institutions for customised and individual, non-standard information for high-level and strategic issues. For further information see Internet address provided in Section I.3.
Meil on hea meel teatada, et portaali TED uus versioon võetakse kasutusele 29. jaanuaril 2024 (esialgne kuupäev – kinnitamisel!) Olete huvitatud uutest funktsioonidest, täiendustest ja mõjust, mida need kasutajatele kaasa toovad? Kutsume teid lugema meie artiklit, et teha lähemalt tutvust peamiste uute muudatuste ja funktsioonidega.
E-vormide teadete kuvamist mõjutavad mõned vead. Tegeleme probleemi lahendamisega. Seni saate külastada meie temaatilist veebilehte, et saada rohkem teavet ja juhiseid.
Registreerimine 14. detsembril 2023 toimuvale TEDi andmete taaskasutajate neljandale seminarile on avatud.
Teenused - 95366-2017
Belgia-Brüssel: Nõuannete, võrdlusuuringute ja nõustamise teenused info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas (nõuannete, võrdlusuuringute ja nõustamise IV teenused)
Hanketeade
II.1)Hanke kogus või ulatus
II.1.1)Nimetus:
Nõuannete, võrdlusuuringute ja nõustamise teenused info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas (nõuannete, võrdlusuuringute ja nõustamise IV teenused)
Viitenumber: DIGIT/R3/PO/2016/019.
II.1.2)CPV põhikood
72200000 Tarkvara programmeerimis- ja nõustamisteenused
II.1.4)Lühikirjeldus:
Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia jaoks nõuannete, võrdlusuuringute ja nõustamisteenuste hankimine. Vt punktis I.3 nimetatud internetiaadressi.
II.1.5)Eeldatav kogumaksumus või suurusjärk
II.1.6)Teave osade kohta
Hankeleping on jaotatud osadeks: jah
Pakkumusi võib esitada maksimaalne osade arv: 3
II.2)Kirjeldus
II.2.1)Nimetus:
Nõustamise teenused (teadusuuringud ja nõustamine)
Osa nr: 1
II.2.2)CPV lisakood(id)
72000000 IT-teenused: nõuande-, tarkvaraarendus-, Interneti- ja tugiteenused
72316000 Andmete analüüsiteenused
79310000 Turu-uuringu teenused
II.2.4)Hanke kirjeldus:
Nõuannete teenused peavad katma osalevate ELi institutsioonide vajadusi, et saada juurdepääs standardteabele (avaldatud aruanded) ja kohandatud teabele (analüütikud, juhendamine, meeskonnatöö, võrgustamisüritused jne), mille eesmärk on toetada otsuste langetamist IT organisatsiooni erinevatel tasanditel. Vt lisateavet punktis I.3 nimetatud internetiaadressil.
Võrdlusuuringute teenused (võrdlusuuringud ja edastamise kvaliteedi ülevaade)
Osa nr: 2
72100000 Riistvara-alased nõustamisteenused
72222100 Infosüsteemide ja tehnoloogilise strateegia retsenseerimisteenused
72223000 Infotehnoloogianõuete retsenseerimisteenused
Võrdlusuuring on struktureeritud võrdlev protsess, mis annab tulemuseks organisatsiooni teenuste, IT-taristute, toodete ja protsesside mõõtmise seoses parimate tavadega, standardraamistikega või võrreldes sarnase taustaga pooltega. Võrdlusuuringute teenused peavad katma osalevate ELi institutsioonide vajadused seoses võrdlusuuringute ja edastamise kvaliteedi ülevaate tagamisega. Vt lisateavet punktis I.3 nimetatud internetiaadressil.
Nõustamise teenused (kõrge tasemega nõustamine ja uuringud)
Osa nr: 3
72221000 Ärianalüüsi nõustamisteenused
72224000 Projektijuhtimise nõustamisteenused
72242000 Projekti modelleerimisteenused
72300000 Andmeteenused
Nõustamise teenused (kõrge tasemega nõustamine ja uuringud) peavad hõlmama osalevate ELi institutsioonide vajadusi, mis on seotud kõrgetasemelisi ja strateegilisi küsimusi käsitleva kohandatud, individuaalse ja mittestandardse teabega. Vt lisateavet punktis I.3 nimetatud internetiaadressil.
Meillä on ilo ilmoittaa, että TED-portaalin uusi versio otetaan käyttöön 29. tammikuuta 2024 (alustava päivä, vahvistetaan myöhemmin!). Haluatko tietää enemmän uusista toiminnoista ja tehdyistä parannuksista? Tutustu artikkeliimme, josta saat lisätietoa tärkeimmistä muutoksista ja uusista toiminnoista.
Uusi koulutustilaisuus TED-datan uudelleenkäyttäjille 14.12.2023 – ilmoittaudu mukaan!
Palvelut - 95366-2017
Belgia-Bryssel: Tieto- ja viestintätekniikkaan liittyvät neuvonta-, vertailuanalyysi- ja konsultointipalvelut (ABC IV)
Hankintailmoitus
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Tieto- ja viestintätekniikkaan liittyvät neuvonta-, vertailuanalyysi- ja konsultointipalvelut (ABC IV)
Viitenumero: DIGIT/R3/PO/2016/019.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
72200000 Ohjelmointi ja siihen liittyvät neuvontapalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Sopimuksen kohteena on tieto- ja viestintätekniikkaan liittyvien neuvonta-, vertailuanalyysi- ja konsultointipalvelujen hankkiminen. Katso kohdassa I.3 annettu internetosoite.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea osien enimmäismäärä: 3
II.2)Kuvaus
II.2.1)Nimi:
Neuvontapalvelut (tutkimus ja neuvonta)
Osa nro: 1
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
72316000 Tietojen analysointipalvelut
79310000 Markkinatutkimuspalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Neuvontapalvelujen on katettava osallistuvien EU:n toimielinten tarpeet, jotka liittyvät sellaisten yleisten tietojen (julkaistut raportit) ja mukautettujen tietojen (analyytikot, valmennus, ryhmätyöskentely, verkostoitumistapahtumat jne.) saantiin, joiden tarkoituksena on päätöksenteon tukeminen eri tasoilla tietotekniikan organisaatiossa. Katso lisätietoja kohdassa I.3 annetusta internetosoitteesta.
Vertailuanalyysipalvelut (vertailuanalyysit ja toimitusta koskeva laaduntarkastus)
Osa nro: 2
72100000 Tietokonelaitteistoa koskevat konsulttipalvelut
72222100 Tietojärjestelmien tai tietotekniikan strategiset arviointipalvelut
72223000 Tietoteknisten vaatimusten arviointipalvelut
Vertailuanalyysi on jäsennelty vertaileva prosessi, jonka avulla toimitetaan arviointi organisaation palveluista, tietoteknisistä infrastruktuureista, tuotteista ja prosesseista parhaiden käytäntöjen ja vakiopuitteiden osalta tai samanlaisiin organisaatioihin verrattuna. Vertailuanalyysipalvelujen on katettava osallistuvien EU:n toimielinten tarpeet, jotka liittyvät vertailuanalyysiin ja toimitusta koskeviin laaduntarkastuksiin. Katso lisätietoja kohdassa I.3 annetusta internetosoitteesta.
Konsultointipalvelut (korkean tason konsultointi ja tutkimukset)
Osa nro: 3
72221000 Yritysanalyysejä koskevat konsulttipalvelut
72224000 Projektinjohtoa koskevat konsulttipalvelut
72242000 Suunnitelman mallintamispalvelut
72300000 Datapalvelut
Konsultointipalvelujen (korkean tason konsultointi ja tutkimukset) on katettava osallistuvien EU:n toimielinten tarpeet, jotka liittyvät korkean tason kysymyksiä ja strategisia kysymyksiä koskeviin mukautettuihin ja yksilöllisiin, muihin kuin yleisiin tietoihin. Katso lisätietoja kohdassa I.3 annetusta internetosoitteesta.