Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
Aufgrund von Störungen werden eForms- Mitteilungen derzeit fehlerhaft angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Bis dahin konsultieren Sie bitte unsere Hilfsseite.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Lieferungen - 120153-2021
Rumänien-Constanța: Schotter und Kleinschlag
2021/S 048-120153
Auftragsbekanntmachung
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Piatră de carieră şi concasată
Referenznummer der Bekanntmachung: 1875349.2021.6
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
14212300 Schotter und Kleinschlag
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Se doreste achizitionarea de piatra de cariera si concasata sort 0/63 mm, 22,4/63 mm, 63/90 mm, 63/180 mm, 8/16 mm şi 16/22,4 mm.
Este necesara achizitia acestor produse pentru executarea lucrarilor de infrastructura specifice din cadrul santierului de constructii si reparatii drumuri al S.C. Confort Urban S.R.L., aferente proiectelor noi ce vor fi demarate la solicitarea Primariei Municipiului Constanta.
Nr. de zile pana la care se pot sol. clarif. inainte de data-limita de dep. a ofertelor/candidaturilor, va fi de: 20 de zile. AC va raspunde la sol. de clarificare/info. suplim. in a 11-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor.
AC are oblig. de a anula proced. de atrib. a contr. de achiz. pub./acord-cadru in urm. cazuri:
(a) daca nu a fost dep. nicio of./solicit. de particip. sau daca nu a fost dep. nicio of. admisib.
(b) daca au fost dep. of. admisib. care nu pot fi compar. din cauza mod. neuniform de abord. a sol. teh. si/ori fin.;
(c) daca incalc. ale prev. leg. afect. proced. de atrib. sau daca este imposib. incheierea contr.;
(d) CNSC sau instanta de judec. disp. modif./elim. unor specif. teh./cerinte din CS ori din alte doc. emise in leg. cu proced. de atrib. a. i. nu mai poate fi atins in mod coresp. scopul achiz., iar AC se afla in imposib. de a adopta mas. de remed., fara ca ac. sa afect. princip. achiz. pub.;
(e) daca contr. nu poate fi incheiat cu ofert. a carui of. a fost stab. castig. din cauza fapt. ca ofert. in cauza se afla intr-o sit. de forta maj. sau in imposib. fortuita de a exec. contr. si nu exista o of. clasata pe locul 2 admisib.;
(f) AC isi rezerva dreptul de a solicita denuntarea unilaterala a contr. in cel mult 30 de zile de la aparitia unor circumstante care nu au putut fi prevazute la data incheierii contractului si care conduc la modificarea clauzelor contractuale in asa masura incat indeplinirea contractului ar fi contrara interesului pub., cu cond. notificarii contractantului cu cel putin cinci zile inainte de momentul denuntarii. In cazul incetarii contr. de catre AC, aceasta va plati doar prod. furnizate pana la data incetarii acestuia;
(g) Proced. de atrib. a contr. de achiz. pub. este inițiata sub incidența prezentei clauze suspensive, in sensul ca incheierea contr. de achiz. pub. este conditionata de alocarea creditelor bugetare cu aceasta destinatie, semnarea contractului facandu-se cu respect. disp. ref. la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice;
(h) Avand in vedere dispozitiile L98/2016 privind achiz. pub. si HG 395/2016, cu modif. si complet. ulterioare., AC preciz. ca va incheia contractul cu ofertantul declarat castigator numai in masura in care fondurile necesare achiz. vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu aceasta destinatie;
(i) În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, AC, dupa primirea notificarii cu privire la neacordarea finantarii, isi rezerva dreptul de a anula proced de atrib., in condit. in care nu exista o alta sursa de finantare, in conf. cu prev. art. 212 alin. (1) lit. c) teza 2 din L 98/2016 cu modif. si complet. ulterioare, fiind impos. incheierea contr. de achiz. pub.; (j) Ofertantii din cadrul acestei proceduri inteleg ca AC nu poate fi consid. raspunz. pt. vreun prejudiciu in cazul anularii proced. de atrib., indiferent de natura acestuia si indiferent daca AC a fost notificata asupra existentei unui asemenea prejudiciu. Ofertantii din cadrul acestei proced. accepta utiliz. condit. spec. de mai sus/clauzei suspensive, asumandu-si intreaga rasp. in rap. cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in sit. descrisa. Perioada maxima pentru care opereaza clauza suspensiva este de sase luni de la incheierea si publicarea raportului procedurii.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 2 817 000.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Prin contractul de delegare a gestiunii nr. 46590/03.04.2013 incheiat intre Municipiul Constanta si SC Confort Urban SRL, in calitate de administrator al tramei stradale, SC CONFORT URBAN SRL are obligatia realizarii lucrarilor de reparatii, intretinere si investitii aferente drumurilor, trotuarelor, parcajelor publice.
Prin achizitia produselor si completarea stocului existent, se asigura continuitatea activitatii din cadrul Santierului de Constructii si Reparatii Drumuri, piatra de cariera si concasata fiind necesara pentru realizarea lucrarilor de infrastructura specifice in cadrul proiectelor privind intretinerea, repararea si modernizarea tramei stradale a Municipiului Constanta.
Cantitatile necesare estimate sunt prezentate in cadrul Caietului de sarcini nr.183/11.01.2021.
Valoarea acordului cadru este estimata intre 1.408.500,00 RON fara TVA si 2.817.000,00 RON fara TVA, iar valoarea maxima a unui contract subsecvent pe care autoritatea contractanta intentioneaza sa-l incheie este: 939.000,00 RON fara TVA.
Bunuri - 120153-2021
România-Constanța: Piatră de carieră şi concasată
Anunț de participare
Produse
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Număr de referinţă: 1875349.2021.6
II.1.2)Cod CPV principal
14212300 Piatră de carieră şi concasată
II.1.4)Descriere succintă:
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 2 817 000.00 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice: