Bekanntmachung über Änderungen oder zusätzliche Angaben
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: 50.90
II.1.2)CPV-Code Hauptteil15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
II.1.4)Kurze Beschreibung:
SKI udbyder 50.90 Fødevarer, der omfatter levering af fødevarer til større offentlige køkkener. 50.90 Fødevarer indeholder to delaftaler i form af eneleverandøraftaler, der hver dækker et geografisk område af Danmark – henholdsvis øst og vest for Storebælt. Der er aftageforpligtelse for de kommuner, regioner og øvrige institutioner, som er abonnenter hos SKI, og som har tilsluttet sig rammeaftalen. De tilsluttede kunders bestillende enheder (køkkener) aftager leverancer a minimum DKK 1.500 pr. levering og har mulighed for at få leveret på hverdage dagen efter bestilling. 50.90 Fødevarer omfatter et bredt sortiment, der består af ca. 6.000 konventionelle og økologiske varer. Rammeaftalen er således tiltænkt at dække hele eller størstedelen af kundernes behov for fødevarer inden for de 12 følgende hovedproduktgrupper: Mejeri, Brød og Kager, Fisk, Kød og Pålæg, Frugt, Grøntsager, Frugt og Grønt (frost), Snitgrønt og -frugt, Færdigretter, Kolonial, Kaffe og Te samt Drikkevarer.