Services - 158754-2023
Roumanie-Otopeni: Services d'élimination de déchets solides urbains
2023/S 055-158754
Avis de marché
Services
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Servicii de delegare a gestiunii activitatii de eliminare, prin depozitare, a deseurilor provenite de pe raza UAT membre ale ADIGIDI
Numéro de référence: 1
II.1.2)Code CPV principal
90513200 Services d'élimination de déchets solides urbains
II.1.4)Description succincte:
Procedura de achiziție organizată de Autoritatea Contractantă are ca obiect atribuirea contractului de achiziție publică intitulat “Contract de delegare a gestiunii activității de eliminare, prin depozitare, a deșeurilor provenite de pe raza UAT membre ale ADIGIDI” .
Viitorul contract de delegare a gestiunii unei activității componente ale serviciului de salubrizare, respectiv eliminarea, prin depozitare, a deșeurilor provenite de pe raza UAT membre ADIGIDI, se supune modalității gestiunii delegate. Gestiunea delegată este modalitatea de gestiune în care asociația de dezvoltare intercomunitară, în numele și pe seama unităților administrativ- teritoriale membre, atribuie unui operator o parte din competențele și responsabilitățile privind prestarea serviciilor de utilități publice, pe baza unui contract, denumit contract de delegare a gestiunii.
Contractul de delegare a gestiunii activității de eliminare, prin depozitare, a deșeurilor provenite de pe raza UAT membre ale ADIGIDI se va derula pe o perioada de 5 ani. Operatorul serviciului de salubrizare va asigura serviciile detaliate în Caietul de sarcini, inclus în documentația de atribuire.
În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel puţin 20 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar si complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Valeur totale estimée
Valeur hors TVA: 68 992 825.33 RON
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
90500000 Services liés aux déchets et aux ordures
90513100 Services d'élimination des ordures ménagères
II.2.4)Description des prestations:
Activitatea de eliminare, prin depozitare, a deşeurilor reziduale, a deşeurilor stradale, a deşeurilor de pământ şi pietre provenite de pe căile publice, a reziduurilor rezultate de la instalaţiile de tratare a deşeurilor municipale, precum şi a deşeurilor care nu pot fi valorificate provenite din activităţi de reamenajare şi reabilitare interioară şi/sau exterioară a locuințelor la depozitele de deşeuri nepericuloase este una dintre activitățile componente ale serviciului de salubrizare conform prevederilor art. 2, alin. (3), lit. i) din Legea nr.101/2006 privind serviciul de salubrizare al localităților, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, iar prestarea activității de depozitare, activitate componentă a serviciului de salubrizare, nu se poate realiza decât în baza unui contract de delegare a gestiunii, cu respectarea prevederilor Legii nr. 51/2006, privind serviciile comunitare de utilități publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Potrivit prevederilor art. 5, alin. 1), lit. (f) din Statutul ADIGIDI, unul din obiectivele Asociației se referă la încheierea contractului/contractelor de delegare cu operatorii, ”în numele şi pe seama unităților administrativ-teritoriale membre implicate, care vor avea împreună calitatea de delegatar, astfel cum este prevăzut de art. 30 din Legea nr. 51/2006, privind serviciile comunitare de utilități publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare (în funcție de specificul activităților care compun Serviciul, delegatar pot fi toți membrii Asociației pentru toate activitățile sau numai o parte din aceștia pentru anumite activități).”
Totodată, Județul Ilfov – Consiliul Județean, pregătește, în prezent, proiectul SMID Ilfov – Componenta 1. Colectarea separată și transportul deșeurilor municipale, cu scopul îndeplinirii obiectivelor și țintelor județene privind gestionarea categoriilor de deșeuri care fac obiectul planificării în cadrul Planului Județean de Gestionare a Deșeurilor. Prin implementarea proiectului, deșeurile municipale vor fi colectate separat și transportate în conformitate cu prevederile PJGD Ilfov, iar biodeșeurile vor fi colectate individual și compostate în unități de compostare individuală; colectarea și compostarea individuală a biodeșeurilor vor reprezenta o fază pilot pentru calibrarea sistemului de colectare separată pentru cea de-a doua etapă de implementare a SMID Ilfov, când deșeurile colectate separat și deșeurile reziduale vor fi tratate în instalații autorizate. A doua componentă a proiectului SMID are ca obiectiv extinderea sistemului de colectare separată a biodeșeurilor (ținând cont de rezultatele colectării și compostării individuale implementate în prima etapă), precum și tratarea integrată a deșeurilor colectate separat și a deșeurilor reziduale în cadrul ”Centrului de Management Integrat al Deșeurilor (CMID) București-Ilfov”, pentru care este prevăzută darea în operare din anul 2027. În conformitate cu prevederile art. 2, alin. (8) din Legea nr.101/2006 privind serviciul de salubrizare al localităților, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, înainte de atribuirea activităţii de colectare separată şi transport separat al deşeurilor municipale, unităţile administrativ-teritoriale sunt obligate să atribuie, individual sau în asociere, activităţile de transfer, sortare, tratare anaerobă/aerobă şi/sau de eliminare, prin depozitare.
Astfel, în baza prevederilor legislative din sectorul deșeuri, a obiectivelor ADIGIDI, precum și a calității asociației de beneficiar al proiectului SMID Ilfov, ADIGIDI trebuie să asigure organizarea procedurii de achiziție în vederea atribuirii contractului de delegare a gestiunii activității de eliminare, prin depozitare, a deșeurilor provenite de pe raza UAT membre ale ADIGIDI, în numele și pe seama membrilor săi.