Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Lieferungen - 158917-2023
Schweden-Stockholm: Arzneimittel
2023/S 055-158917
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Läkemedel på rekvisition 2023, SLL450, del 3
Referenznummer der Bekanntmachung: FSN 2023-0084
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
33600000 Arzneimittel
II.1.4)Kurze Beschreibung:
I dagsläget omfattar upphandlingen av läkemedel på rekvisition inom två olika ATC-koder. Dessa två substanser är Zoledronsyra 5 mg och Klonidin 150 mikrog/ml. Region Stockholm avropade under år 2022 läkemedel på rekvisition inkluderade i denna upphandling för cirka 6,5 miljoner SEK.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
I dagsläget omfattar upphandlingen av läkemedel på rekvisition inom två olika ATC-koder. Dessa två substanser är Zoledronsyra 5 mg & Klonidin 150 mikrog/ml. Region Stockholm avropade under år 2022 läkemedel på rekvisition inkluderade i denna upphandling för cirka 6,5 miljoner SEK.
Fournitures - 158917-2023
Suède-Stockholm: Produits pharmaceutiques
Avis de marché
Fournitures
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Numéro de référence: FSN 2023-0084
II.1.2)Code CPV principal
33600000 Produits pharmaceutiques
II.1.4)Description succincte:
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: FSN 2023-0084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen