II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2022-133
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen avser städuppdrag i Kundens lokaler och externa lokaler. Avtalet är ett komplement till de städuppdrag som idag utförs av Skellefteå kommuns personal.
Avtalet omfattar området/områdena:
· Område 1 – Normalstädning av lägenheter
· Område 2 – Flyttstädning av lägenheter
· Område 3 - Övriga städtjänster
Anbud kan lämnas för alla delområden eller enstaka. Utvärdering kommer att göras på mest fördelaktigt baserat på pris på respektive delområde. Kunden kommer att utse en vinnare per område vilket innebär att Kunden kan komma att anta tre (3) olika leverantörer.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 4 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
OMRÅDE 1 - NORMALSTÄDNING AV LÄGENHETER
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
98340000 Unterbringungs- und Bürodienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Kunden garanterar inga volymer. Leverantören är skyldig att leverera kundens verkliga behov
Område 1 – Normalstädning av lägenheter
Sannolik volym för avrop på avtalet beräknas till 1 000 000 kronor per år.
Område 2 – Flyttstädning av lägenheter
Sannolik volym för avrop på avtalet beräknas till 50 000 kronor per år.
Område 3 - Övriga städtjänster
Sannolik volym för avrop på avtalet beräknas till 400 000 kronor per år.
OMRÅDE 2 - FLYTTSTÄDNING AV LÄGENHETER
Los-Nr.: 2
OMRÅDE 3 - ÖVRIGA STÄDTJÄNSTER
Los-Nr.: 3