Dienstleistungen - 181251-2023
Finnland-Hämeenlinna: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2023/S 061-181251
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Oikeusrekisterikeskus - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Vaalitietojärjestelmän uudistus - sovelluskehitystiimit 2 ja 3
Referenznummer der Bekanntmachung: ORK/334/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Tämä tarjouspyyntö perustui Hansel Oy:n perustamaan dynaamiseen hankintajärjestelmään ''IT-konsultointi 2021-2025 (DPS)''. Hankintayksikkö valitsi dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisen kilpailutuksen perusteella kaksi (2) toimittajaa ja teki voittaneiden tarjoajien kanssa samansisältöisen hankintasopimukset.
Kilpailutuksen kohteena oli uusi vaalitietojärjestelmä. Uudistuksella pyritään turvaamaan järjestelmän toimivuus ja elinkaari pitkälle tulevaisuuteen (2035=>).
Kehittämistä ohjaa elinkaariselvityksessä luotu visio 2035:
- Vaalitietojärjestelmä on toimintavarma, tietoturvaltaan uskottava ja mahdollistaa vaalien toimittamisen aiempaa kevyemmällä prosessilla.
- Järjestelmää koskeva kriittinen osaaminen on viranomaisten hallussa ja päätösvalta on selkeästi määritelty.
- Käyttöliittymä on käyttäjää ohjaava eikä edellytä järjestelmän ulkopuolista ohjeistusta. Järjestelmä mukautuu erilaisten käyttäjien tarpeisiin ja prosesseihin.
- Järjestelmä on läpinäkyvä ja sen tuottama julkinen tieto on helposti kaikkien saatavilla. Järjestelmä kestää aikaa ja toimintaympäristöjen muutoksia.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena oli sovelluskehitystiimien hankinta, vaihe 2, vaalitietojärjestelmän toteutukseen tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Oikeusrekisterikeskus toteutti aikaisemmin vuonna 2022 sovelluskehitystiimin hankinnan liittyen vaalitietojärjestelmän uudistukseen. Nyt hankinnan kohteena on sovelluskehitystiimit 2 ja 3 toteuttamaan vaalitietojärjestelmän sovelluskehitystehtäviä. Sovelluskehitystiimien 2 ja 3 tehtävänä on tuottaa vaalitietojärjestelmään liittyviä sovelluskehityskehitystehtäviä yhdessä aiemmin valitun tiimin kanssa.
Hankintayksikkö valitsi dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisen kilpailutuksen perusteella kaksi (2) toimittajaa ja teki voittaneiden tarjoajien kanssa samansisältöisen hankintasopimukset. Toimittajavalinnat on kuvattu tarjouspyynnön kohdassa "Päätöksenteon perusteet".
Tiimit työskentelevät Tilaajan ohjauksessa ketterän kehitysmallin mukaisesti. Kehitystyö sisältää Vaalitietojärjestelmän määrittelyjen tarkennukset, suunnittelut, toteutukset ja testaukset sekä muut Tilaajan osoittamat tehtävät.
Vaalitietojärjestelmän uudistuksella pyritään turvaamaan toimivuus ja elinkaari pitkälle tulevaisuuteen. Kehittämistä ohjaa elinkaariselvityksessä ( http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-259-842-4 ) luotu visio 2035:
• Vaalitietojärjestelmä on toimintavarma, tietoturvaltaan uskottava ja mahdollistaa vaalien toimittamisen aiempaa kevyemmällä prosessilla.
• Järjestelmää koskeva kriittinen osaaminen on viranomaisten hallussa ja päätösvalta on selkeästi määritelty.
• Käyttöliittymä on käyttäjää ohjaava eikä edellytä järjestelmän ulkopuolista ohjeistusta. Järjestelmä mukautuu erilaisten käyttäjien tarpeisiin ja prosesseihin.
• Järjestelmä on läpinäkyvä ja sen tuottama julkinen tieto on helposti kaikkien saatavilla. Järjestelmä kestää aikaa ja toimintaympäristöjen muutoksia.
Hankinnan (Tiimit 2 ja 3) kokonaislaajuus tiimikohtaisesti on sopimuskaudella arviolta 2750–3000 henkilötyöpäivää.
Lisäksi hankintaan sisältyy optiokausi, jonka laajuus on 0–500 henkilötyöpäivää.
Lisäksi optiona on mahdollista hankkia muita asiantuntijoita (esim. UI/UX suunnittelua, DevOps-osaamista) hankintasopimuksen kohdan 9.9 mukaisesti. Työmääräarvio on 0-500 henkilötyöpäivää tiimikohtaisesti.
Services - 181251-2023
Finland-Hämeenlinna: IT services: consulting, software development, Internet and support
Contract award notice
Results of the procurement procedure
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Reference number: ORK/334/2022
II.1.2)Main CPV code
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
48000000 Software package and information systems
II.2.4)Description of the procurement: