Soziale und andere besondere Dienstleistungen – öffentliche Aufträge
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Aikuisten ryhmämusiikkiterapia, Kelan läntinen vakuutuspiiri
Referenznummer der Bekanntmachung: 85/331/2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens - DA33
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena on vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen aikuisten ryhmämusiikkiterapian toteuttaminen Kelan henkilöasiakkaille läntisen vakuutuspiirin alueella. Läntisen vakuutuspiirin alueeseen kuuluvat kunnat ja kuntaryhmät on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 3.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens - DA33
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Kelan vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen ryhmäterapiaa koskevat edellytykset on kirjattu Kelan vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen palvelukuvaukseen terapiapalveluntuottajille (liite 1).
Palvelukuvaus jakautuu kahteen (2) osaan, jotka ovat:
— terapioiden yleinen osa (voimassa 1.1.2022 alkaen)
— ryhmäterapiapalvelun osa (voimassa 1.1.2022 alkaen).
Nämä osat yhdessä muodostavat ryhmäterapian palvelukuvauksen (jäljempänä palvelukuvaus). Molempia palvelukuvauksen osia sovelletaan samanaikaisesti Kelan järjestämän kuntoutuksen toteuttamisessa.
Kela pyytää tarjoukset kasvokkain toteutettavasta terapiasta. Jättämällä tarjouksen, tarjoaja vastaa siitä, että sen tarjoamat terapeutit pystyvät toteuttamaan terapiaa kasvokkain toteutettuna kussakin tarjotussa kuntaryhmässä ja vähintään sille vuosittaiselle ryhmämäärälle, jonka tarjoaja on tarjouksessaan ilmoittanut. Palvelukuvauksen ryhmäterapiapalvelun osan kohdan 12 mukaan musiikkiterapiaryhmien toteuttaminen etäkuntoutuksena on vaihtoehtoinen tapa toteuttaa musiikkiterapiaryhmiä ja ryhmäterapiaa voidaan toteuttaa etäkuntoutuksena ko. kohdan mukaisten edellytysten täyttyessä.
Sopimuskausi on 1.1.2022—31.12.2023.