Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
DIS Upphandlingskonsulter
Numéro de référence: 10503
II.1.2)Code CPV principal79418000 Services de conseil en matière d'acquisitions
II.1.4)Description succincte:
Syftet med DISet är att tillgodose SKIs behov av utomstående upphandlingskompetens för
Genomförande av upphandlingar i kompletta upphandlingsprocesser eller delar därav samt avropsstöd.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Specifika upphandlingar genom DISet kommer att genomföras inom olika kompetensområden där
Leverantör ska kunna tillhandahålla kompetens med relevant inriktning och kompetensnivå för det
Aktuella området och behovet. Detta kan innebära upphandling av resurs- eller projektuppdrag.
Därutöver ska leverantör kunna bidra med rådgivning och stöd inom området. Specifika upphandlingar
Kan komma att avse avtal med en (1) eller flera leverantörer som kan tillhandahålla konsultresurser för skyndsamma behov alternativt avtal med leverantör för tillhandahållande av enskild konsultresurs för
Resurs- eller projektuppdrag.