Kvalificeringssystem – försörjningssektorerna
Detta meddelande är en inbjudan till anbudsgivning
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Kvalificeringssystem för abonnentstation
Referensnummer: 22/115
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)31214000 Ställverk
45262300 Betongarbeten
45315300 Anläggningar för elförsörjning
45315500 Medelspänningsanläggningar
45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Kvalificeringssystem avseende abonnentstation till laddstation för tung trafik.
Kvalificeringssystemet avser produktområdet abonnentstationer.
Kvalificeringssystemet avser abonnentstation t.ex. enligt följande:
Inomhusbetjänad nätstation av betong med kabelkällare och installationsgolv
Gemensamt ställverksrum för mellanspänningsställverk
Tillverkade enligt IEC 62271-202 ”High-voltage switchgear and controlgear – Part 202: High voltage/low voltage prefabricated substation”
Uppfyller krav och rekommendationer enligt EBR KJ59:08
Typschema se bilaga 2
Eventuellt inkluderade installationsmoment
245434-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
Byggentreprenader
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31214000 Ställverk, 45262300 Betongarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45315500 Medelspänningsanläggningar, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen