Dienstleistungen - 251387-2023
Submission deadline has been amended by:  314858-2023
Schweden-Göteborg: Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen
2023/S 084-251387
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ramavtal - saneringsarbeten i Umeå
Referenznummer der Bekanntmachung: 23/82
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandling av ramavtal fällande saneringsarbeten i Umeå
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av tjänster avseende saneringsarbeten. Ramavtalet omfattar saneringsarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på Beställarens fastighetsbestånd.
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, klottersanering, klotterskyddsbehandling, sanering efter vattenskador, avfuktning, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
90650000 Asbestbeseitigung
90670000 Desinfektion und Schädlingsbekämpfung des städtischen und ländlichen Raumes
90690000 Graffiti-Entfernung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Förutsättningar för uppdraget
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, klottersanering, klotterskyddsbehandling, sanering efter vattenskador, avfuktning, sanering efter dödsfall, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.
Med planerat underhåll avses underhållsåtgärder som är planerade till tid, art och omfattning.
Med avhjälpande underhåll avses underhållsåtgärder som utförs när funktionen på ett objekt nått en oacceptabel nivå.3 Klottersaneringsarbeten betraktas alltid som ett avhjälpande underhåll, om inte Beställaren, i samband med avropet, anger något annat.
Med akut åtgärd avses teknisk eller administrativ åtgärd som behöver utföras omgående.
Ramavtalet omfattar även:
Saneringsarbeten i samband med ombyggnadsarbeten.
Saneringsarbeten i samband med verksamhetsanpassning.
Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras och/eller beröra pågående verksamhet, exempelvis hyresgäster som vistas i lokalen eller byggnaden.