Bauleistung - 267398-2022
România-Valea lui Mihai: Lucrări de construcţii
2022/S 098-267398
Anunț de participare
Lucrări
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Lucrări de execuție pentru proiectul „Îmbunătățirea mediului urban în Orașul Valea lui Mihai, județul Bihor”
Număr de referinţă: 4650570/1993-2022/2
II.1.2)Cod CPV principal
45000000 Lucrări de construcţii
II.1.4)Descriere succintă:
Se propune executia de lucrari pentru proiectul „Îmbunătățirea mediului urban în Orașul Valea lui Mihai, județul Bihor”, astfel: se propune amenajarea unei zone de agrement - parc - in Orasul Valea lui Mihai, conform descrierii incluse în proiectul tehnic.
Valoarea totala estimată a achiziției este de 7.426.934,86 lei fara TVA.
Valoarea estimată a achiziției este constituită din următoarele linii bugetare (valori fără TVA):
Capitolul 1: Cheltuieli pentru obținerea și amenajarea terenului: 276.959,58 lei
1.2 Amenajarea terenului: 276.959,58 lei
Capitolul 2: Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului: 767.703,37 lei
Capitolul 4: Cheltuieli pentru investiția de bază: 5.381.510,60 lei
4.1 Constructii si instalatii: 4.884.096,58 lei
4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale: 24.317,02 lei
4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 473.097,00 lei
4.5 Dotari: 929.839,00 lei
Capitolul 5: Organizare de santier: 70.922,31 lei
5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier: 42.524,17 lei
5.1.2 Chelt conexe organizarii de santier: 28.398,14 lei
Proiectul „Îmbunătățirea mediului urban în Orașul Valea lui Mihai, județul Bihor” este necesar și oportun prin prisma faptului ca va contribui la atingerea obiectivelor privind amenajarea unei zone de agrement - parc - in Orasul Valea lui Mihai.
Obiectivul general al proiectului este amenajarea unei zone de agrement - parc - in Orasul Valea lui Mihai in vederea imbunatatirii calitatii vietii locuitorilor prin imbunatatirea si reabilitarea infrastructurii publice.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 13. Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări înainte cu 10 zile față de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 7 426 934.86 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
39300000 Diverse echipamente
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Proiectul „Îmbunătățirea mediului urban în Orașul Valea lui Mihai, județul Bihor” a fost selectat pentru finantare asigurata prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 13 - Sprijinirea regenerarii oraselor mici si mijlocii, Prioritatea de investiţii 9.b - Oferirea de sprijin pentru revitalizarea fizica, economica si sociala a comunitatilor defavorizate din regiunile urbane si rurale, Obiectivul specific 13.1: Imbunatatirea calitatii vietii populatiei in orasele mici si mijlocii din Romania, Cod SMIS 125400.
Proiectul „Îmbunătățirea mediului urban în Orașul Valea lui Mihai, județul Bihor” propune reconversia functionala si reutilizarea unui teren degradat cu transformarea lui intr-o zona de agrement, spatiu verde si de petrecere a timpului liber, cu interventii majore in sistematizarea verticala existenta - lucrari de terasamente si modelare a terenului, cu exploatarea cat mai eficienta a spatiului, personalizarea ansamblului cu interventii in amenajari cu elemente de mobilier urban si amenajarea de spatii verzi, plantarea/gazonarea suprafetelor, arbori si arbusti decorativi, conectate la cai de acces si circulatii pietonale, realizare si montarea elemente constructive (pergole, foisoare, grupuri sanitare, vestiare, scena deschisa), locuri de joaca pentru copii, zone amenajate pentru sport si zone de odihna cu dotarile caracteristice - mobilier urban, piste pentru biciclisti, realizarea sistemului de irigatii/sistem de iluminat pentru spatiile amenajate si imprejmuirea cu stalpi si panouri din lemn a zonei amenajate care sa raspunda conditiilor locale specifice amplasamentului.
În cadrul proiectului se vor amenaja diferite zone de agrement si petrecere a timpului liber pentru toate categoriile de varsta: punct sanitar, zona karting, banda de alergat, foisor/filigorii, zona skate (constructii trambuline si bara), punct paza, scena deschisa, loc de joaca pentru copii, mobilier urban (aparate de forta), teren de minifotbal, alei pietonale, vegetatie (arbori si arbusti), imprejmuire (perimetrala din lemn).