Meddelande om tilldelning av kontrakt
Resultat av upphandlingsförfarandet
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Vidvinkelkamera till ögonbottenfotografering
Referensnummer: IN-IN21-0283
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen omfattar: - Leverans av 1 st. ultravidvinkelkamera med bord inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Bildhanteringssystem för hantering, granskning och lagring av bilder - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på teknisk serviceutbildning - Option på utbildning- Option på leverans av en (1) st ultravidvinkelkamera med bord inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick, med samma krav och villkor. Utrustningen kommer att placeras på ögonkliniken vid Västmanlands sjukhus, Västerås
Denna utrustning ska användas på ögonkliniken för ögonbottenfotografering. Utrustningen ska vara lämplig och avsedd för användning för fotografering av centrala och yttre delarna av näthinnan inklusive flouresceinangiografi.
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)33100000 Medicinsk utrustning
38600000 Optiska instrument
38651000 Kameror
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Omfattning
Upphandlingen avser varukontrakt i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.Benämns vidare som Avtal.