Lieferungen - 268959-2022
Danmark-Ringkøbing: Erhvervsbeklædning, særlig arbejdsbeklædning og tilbehør
2022/S 098-268959
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Varer
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
EU-udbud på arbejdstøj og fodtøj
II.1.2)Hoved-CPV-kode
18100000 Erhvervsbeklædning, særlig arbejdsbeklædning og tilbehør
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbud af arbejdstøj og fodtøj til Ringkøbing-Skjern Kommune
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
18140000 Tilbehør til arbejdsbeklædning
18200000 Ydertøj
18223200 Jakker
18800000 Fodtøj
18811000 Vandtæt fodtøj
18830000 Beskyttelsesfodtøj
35113470 Beskyttelsestøj (skjorter og bukser)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbud af arbejdstøj til Ringkøbing-Skjern Kommune.
Udbuddet omfatter levering af arbejdstøj, sikkerhedsbeklædning -og sko til:
Vej og Park, Drift: Cirka 70 medarbejdere
Genbrug: Cirka 35 medarbejdere
Administrative medarbejdere: Cirka 40 medarbejdere
Pedeller ved skoler, børnehaver, plejehjem og rådhuse: Cirka 76 medarbejdere
I alt cirka 221 M/K medarbejdere.
kontrakten gælder ikke for borgere fra Ringkøbing-Skjern Kommune, som deltager i aktiveringstilbud herunder virksomhedspraktik.