Lieferungen - 269850-2022
Griechenland-Thiba: Diverse Maschinen und Geräte für besondere Zwecke
2022/S 098-269850
Bekanntmachung einer Änderung
Änderung eines Vertrags/einer Konzession während der Laufzeit
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ Χ.Υ.Τ.Α. ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
Referenznummer der Bekanntmachung: 1404/2020
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
42990000 Diverse Maschinen und Geräte für besondere Zwecke
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
ΤΜΗΜΑ ΣΤ_ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ Χ.Υ.Τ.Α. ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ-6.Ένας (1) Συμπιεστής Απορριμμάτων
Los-Nr.: 6
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
34144511 Müllfahrzeuge
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung zum Zeitpunkt des Abschlusses des Vertrags:
ΣΥΜΠΙΕΣΤΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ: Ο συμπιεστής απορριμμάτων θα καλύψει όλες τις απαιτήσεις συμπίεσης και προώθησης και διάστρωσης των απορριμμάτων του ΧΥΤΑ Κεντρικής Εύβοιας. Ο υπό προμήθεια συμπιεστής θα είναι καινούργιος, αμεταχείριστος, εκ των πλέον εξελιγμένων τεχνολογικά τύπων, αναγνωρισμένου κατασκευαστή. Ο φάκελος προσφοράς θα περιέχει υποχρεωτικά υπεύθυνη δήλωση ότι, με την παράδοση του μηχανήματος θα προσκομιστεί και η απαραίτητη έγκριση τύπου για την έκδοση της άδειας κυκλοφορίας.
Τύπος, μέγεθος:
Το σασί του θα είναι αρθρωτό (δύο σκελετοί ενωμένοι) κλειστού τύπου, με ή χωρίς ταλάντωση. Η ύπαρξη ακαμψίας ή ταλάντωσης πρέπει να αιτιολογηθεί από τους διαγωνιζόμενους. Θα δοθεί επίσης η ελεύθερη απόσταση του χαμηλότερου σημείου του μηχανήματος από το έδαφος, ανθεκτικό στις εξωτερικές καταπονήσεις, ειδικής κατασκευής για να προστατεύονται τα λειτουργικά του μέρη. Θα δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην ενιαία εργοστασιακή θωράκιση του σκάφους για προστασία από αιχμηρά αντικείμενα και η δυνατότητα εργασίας και στην πιο δυσμενή κατάσταση που το μηχάνημα θα βρίσκεται κυριολεκτικά εντός των απορριμμάτων ή βούρκου. Όλες οι επιφάνειες του σκάφους του συμπιεστή θα είναι στιβαρής κατασκευής, θα εξασφαλίζει το μέγιστο βαθμό στεγανοποίησης των εσωτερικών χώρων από στερεά αιωρούμενα σωματίδια και θα παρέχει τη δυνατότητα ευχερούς προσβάσεως του συντηρητή στα λειτουργικά του σημεία κατά την ημερήσια συντήρηση και στις περιπτώσεις επισκευής – αντικατάστασης λειτουργικών εξαρτημάτων αυτού. Το βάρος του μηχανήματος σε κατάσταση λειτουργίας πρέπει να είναι το ελάχιστο 36 tn.
Κινητήρας:
Ο κινητήρας του θα είναι Diesel, υδρόψυκτος με ευρεία χρήση, να αναπτύσσει καθαρή ιπποδύναμη τουλάχιστον 265KW κατά ISO 9249 ή EEC 80/1269 κατάλληλος για εργασία κάτω από δύσκολες συνθήκες και υψηλές θερμοκρασίες (παρουσία φίλτρου αέρος ξηρού τύπου και προφίλτρου), με συστήματα που εγγυώνται τη μακροβιότητα του και την απόδοση του σε συνθήκες ρυπασμένης ατμόσφαιρας. Να είναι αξιόπιστος και να ικανοποιεί κατ’ ελάχιστο το στάδιο εκπομπής ρύπων Tier 4F ή Euro IIIB. Θα διαθέτει σύστημα τροφοδοσίας αέρα για τον κινητήρα που να εγγυάται την οικονομική του λειτουργία και τη βέλτιστη απόδοση. Επίσης, επιθυμητό να διαθέτει συστήματα οικονομίας καύσιμου υλικού στη μέγιστη απόδοση.
Κωδικός CPV: 34144511-3 (Οχήματα συμπίεσης απορριμμάτων)