Dienstleistungen - 271491-2022
România-București: Servicii de transport aerian
2022/S 098-271491
Anunț de atribuire a contractului
Rezultatele procedurii de achiziţie
Servicii
Temei juridic:
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
SERVICII DE TRANSPORT AERIAN PE RUTE INTERNE ŞI PE RUTE EXTERNE - 2 LOTURI
Număr de referinţă: 7593088-2021PAAP(rev.5)-4181/T.A./13.07.2021/poziția 16 și 17
II.1.2)Cod CPV principal
60400000 Servicii de transport aerian
II.1.4)Descriere succintă:
Serviciile ce urmează a fi prestate (pe LOTUL 1 –rute interne și / sau pe LOTUL 2-rute externe) au ca obiect: Rezervarea și emiterea biletelor de transport aerian electronice „e-tickets”, pe rute interne (LOTUL 1) și pe rute externe (LOTUL 2) şi efectuarea de activităţi conexe rezervării şi emiterii acestora, pentru care se încheie un acord cadru de servicii pe lot 1 si/sau lot 2, pe o perioadă de 4 ani calendaristici de la data încheierii sale(48 luni). În cadrul prestarii de “SERVICII DE TRANSPORT AERIAN PE RUTE INTERNE ŞI PE RUTE EXTERNE - 2 LOTURI” pe care AC-INS intenționează sa le achiziţioneze, rezervarea și emiterea biletelor de transport aerian electronice „e-tickets” (denumite şi bilete de avion electronice), se vor efectua cu respect. următ.caracteristici tehnice ale prestaţiei:a) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va realiza în beneficiul achizitorului INS, pentru rute interne (destinaţii sau, după caz, puncte de plecare de pe teritoriul României) și / sau pentru rute externe (destinaţii sau, după caz, puncte de plecare internaţionale), LOTUL 1 și / sau LOTUL 2, de către OE care deţin personal specializat în activitatea de ticketing; b)rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua ori de câte ori va fi nevoie, în conformitate cu necesităţile și cu constrângerile achizitorului INS, pentru intervalele de execuţie ce vor fi prevăzute în "Invitaţiile de participare la procesul de reluare a competiției (de reofertare)" și în viitoarele contracte subsecvente/comenzi ferme care urmează a se atribui în termenul de valabilitate a acordului cadru de servicii, de 4 ani calendaristici (48 luni) de la data încheierii sale; c)rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua pentru conducătorii cu rang de demnitar și / sau pentru angajaţii și / sau, după caz, pentru alte categorii de delegaţi ai autorităţii contractante INS, participanţi la călătorii pe rute interne și / sau pe rute externe (LOTUL 1 și / sau LOTUL 2); toate categoriile de persoane enumerate în prezentul paragraf, în numele cărora se vor efectua rezervări și se vor achizitiona bilete de transport aerian electronice "e-tickets", pe rute interne și / sau pe rute externe (LOTUl 1 și / sau LOTUL 2), în perioadele derulării contractelor subsecvente/comenzi ferme incheiate in baza viitorului acord cadru de servicii al lotului, vor fi desemnate, în continuare, în cadrul prezentului Caiet de Sarcini, cu termenul generic de "beneficiari ai călătoriilor".d) categoriile de bilete care vor fi solicitate în cadrul contractelor subsecvente/comenzilor ferme, pe parcursul derulării acordului cadru vor putea fi: în funcție de tipul zborului: cu precădere, bilete dus – întors, iar, după caz, și / sau numai bilete dus, și / sau numai bilete întors, și / sau bilete pentru destinaţii (zboruri / legături) multiple; în funcție de clasa de confort a aeronavei: bilete clasa „Business” (pentru demnitari) și / sau bilete clasa „Economy” (pentru celelalte categorii de personal angajat sau delegaţi), iar, în cazuri cu totul excepţionale, clasa unică de confort „low cost”; în funcție de programarea datelor de zbor: cu includerea zilelor de weekend sau fără includerea acestora, în datele zborurilor; NOTĂ: Caracteristicile tehnico-financiare generale ale biletului de transport aerian electronic (denumit și bilet de avion electronic) / "e-ticket" sunt redate, în cuprinsul subcap. V.2. al caietului de sarcini.e)Rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua, în principal, pentru zboruri cu aeronave ale companiilor de linie (membre ale Asociatiei Internaționale de Transport Aerian – IATA) și, în plan secundar (la cerinţa expresă a AC-INS sau dacă nu vor exista zboruri ale companiilor aeriene membre IATA, pe destinaţiile solicitate), cu aeronave ale companiilor care efectuează zboruri „low cost”.Cantitățile minime / maxime de servici... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: da
II.2)Descriere
II.2.1)Titlu:
SERVICII DE TRANSPORT AERIAN PE RUTE INTERNE - LOTUL 1
Lot nr.: 1
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Descrierea serviciilor ce urmează a fi prestate (pe LOTUL 1 ): Rezervarea și emiterea biletelor de transport aerian electronice „e-tickets” (denumite şi bilete de avion electronice), care se va efectua cu respectarea oportunității și a următoarelor caracteristici tehnice ale prestaţiei:
a) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va realiza în beneficiul achizitorului INS, pentru rute interne (destinaţii și/sau, după caz, puncte de plecare de pe teritoriul României) și / sau pentru rute externe (destinaţii și/sau, după caz, puncte de plecare internaţionale), conform LOTULUI 1 , de către operatori economici care deţin personal specializat în activitatea de ticketing;
b) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua ori de câte ori va fi nevoie, în conformitate cu necesităţile și cu constrângerile achizitorului INS, pentru intervalele de execuţie ce vor fi prevăzute în "Invitaţiile de participare la procesul de reluare a competiției (de reofertare)" și în viitoarele contracte subsecvente/comenzi ferme care urmează a se atribui în termenul de valabilitate a acordului cadru de servicii, care este de 4 ani calendaristici de la data încheierii sale (pe LOTUL 1 );
c) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua pentru conducătorii cu rang de demnitar și / sau pentru angajaţii și / sau, după caz, pentru alte categorii de delegaţi ai autorităţii contractante INS, participanţi la călătorii pe rute interne și / sau pe rute externe (LOTUL 1 ); toate categoriile de persoane enumerate în prezentul paragraf, în numele cărora se vor efectua rezervări și se vor achizitiona bilete de transport aerian electronice "e-tickets", pe rute interne și / sau pe rute externe (LOTUl 1 ), în perioadele derulării contractelor subsecvente/comenzilor ferme viitorului acord cadru de servicii al lotului(1si/sau2) vor fi desemnate, în continuare, în cadrul prezentului caiet de carcini, cu termenul generic de "beneficiari ai călătoriilor".
d) categoriile de bilete care vor fi solicitate în cadrul contractelor subsecvente/comenzilor ferme, pe parcursul derulării acordului cadru, vor putea fi:
 în funcție de tipul zborului: cu precădere, bilete dus – întors, iar, după caz, și / sau numai bilete dus, și / sau numai bilete întors, și / sau bilete pentru destinaţii (zboruri / legături) multiple;
 în funcție de clasa de confort a aeronavei: bilete clasa „Business” (pentru demnitari) și / sau bilete clasa „Economy” (pentru celelalte categorii de personal angajat sau delegaţi), iar, în cazuri cu totul excepţionale, clasa unică de confort „low cost”;
 în funcție de programarea datelor de zbor: cu includerea zilelor de weekend sau fără includerea acestora, în datele zborurilor;
NOTĂ: Caracteristicile tehnico-financiare generale ale biletului de transport aerian electronic (denumit și bilet de avion electronic) / "e-ticket" sunt redate, în detaliu, în cuprinsul subcap. V.2.
e) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua, în principal, pentru zboruri cu aeronave ale companiilor de linie (membre ale Asociatiei Internaționale de Transport Aerian – IATA sau ale unor asociații de transport aerian cu activitate echivalentă) și, în plan secundar (la cerinţa expresă a promitentului achizitor INS sau dacă nu vor exista zboruri ale companiilor aeriene membre IATA sau echivalent, pe destinaţiile solicitate), cu aeronave ale companiilor care efectuează zboruri „low cost”.
Cantitatea min/max de servicii pe total acord cadru (2 loturi): min 80 bilete de avion electronice / max. 705 bilete de avion electronice, din care PE LOTUL 1 - Rute interne min 40 bilete de avion electronice / max. 80 bilete de avion electronice .
Valoarea min/max estimata a serviciilor, pe total acord cadru (2 loturi): min 40,000.00 euro / max. 500,000.00 euro, din care PE LOTUL 1 - Rute interne min 8,000.00 euro / max. 16,000.00 euro .
Cantit min/max. de servicii aferenta celui mai mare contract subsecvent preconizat a se atribui in perioada de valabilitate a AC - (2 loturi): min.15 bilete de avion electronice / max.22 bilete de avion electronice, din care PE LOTUL 1 - Rute interne min 7 bilete de avion electronice / max. 10 bilete de avion electronice.
Valoarea min/max estimata a serviciilor, aferenta celui mai mare contract subsecvent preconizat a se atribui in perioada de valabilitate a acordului cadru (2 loturi): -min 7,800.00 euro / max. 11,600.00 euro.
Valoarea min/max estimata a serviciilor, aferenta celui mai mare contract subsecvent preconizat a se atribui in perioada de valabilitate a acordului cadru - Pe LOTUL 1 - Rute interne -min 1,400.00 euro / max. 2,000.00 euro.
SERVICII DE TRANSPORT AERIAN PE RUTE EXTERNE - LOTUL 2
Lot nr.: 2
Descrierea serviciilor ce urmează a fi prestate (pe LOTUL 2 ): Rezervarea și emiterea biletelor de transport aerian electronice „e-tickets” (denumite şi bilete de avion electronice), care se va efectua cu respectarea oportunității și a următoarelor caracteristici tehnice ale prestaţiei:
a) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va realiza în beneficiul achizitorului INS, pentru rute externe (destinaţii și/sau, după caz, puncte de plecare internaţionale), conform LOTULUI 2 , de către operatori economici care deţin personal specializat în activitatea de ticketing;
b) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua ori de câte ori va fi nevoie, în conformitate cu necesităţile și cu constrângerile achizitorului INS, pentru intervalele de execuţie ce vor fi prevăzute în "Invitaţiile de participare la procesul de reluare a competiției (de reofertare)" și în viitoarele contracte subsecvente/comenzi ferme care urmează a se atribui în termenul de valabilitate a acordului cadru de servicii, care este de 4 ani calendaristici/48 luni de la data încheierii sale (pe LOTUL 2 );
c) rezervarea și emiterea biletelor de avion electronice „e-tickets” se va efectua pentru conducătorii cu rang de demnitar și / sau pentru angajaţii și / sau, după caz, pentru alte categorii de delegaţi ai autorităţii contractante INS, participanţi la călătorii pe pe rute externe (LOTUL 2 ); toate categoriile de persoane enumerate în prezentul paragraf, în numele cărora se vor efectua rezervări și se vor achizitiona bilete de transport aerian electronice "e-tickets", pe rute externe (LOTUl 2 ), în perioadele derulării contractelor subsecvente/comenzilor ferme viitorului acord cadru de servicii al lotului(1si/sau2) vor fi desemnate, în continuare, în cadrul prezentului caiet de carcini, cu termenul generic de "beneficiari ai călătoriilor".
 -în funcție de tipul zborului: cu precădere, bilete dus – întors, iar, după caz, și / sau numai bilete dus, și / sau numai bilete întors, și / sau bilete pentru destinaţii (zboruri / legături) multiple;
 -în funcție de clasa de confort a aeronavei: bilete clasa „Business” (pentru demnitari) și / sau bilete clasa „Economy” (pentru celelalte categorii de personal angajat sau delegaţi), iar, în cazuri cu totul excepţionale, clasa unică de confort „low cost”;
 -în funcție de programarea datelor de zbor: cu includerea zilelor de weekend sau fără includerea acestora, în datele zborurilor;
Cantitatea min/max de servicii pe total acord cadru (2 loturi): min 80 bilete de avion electronice / max. 705 bilete de avion electronice, din care PE LOTUL 2 - Rute externe min 40 bilete de avion electronice / max. 625 bilete de avion electronice .
Valoarea min/max estimata a serviciilor, pe total acord cadru (2 loturi): min 40,000.00 euro / max. 500,000.00 euro, din care PE LOTUL 2 - Rute externe min 32,000.00 euro / max. 484,000.00 euro .
Cantit min/max. de servicii aferenta celui mai mare contract subsecvent preconizat a se atribui in perioada de valabilitate a AC - (2 loturi): min.15 bilete de avion electronice / max.22 bilete de avion electronice, din care PE LOTUL 2 - Rute interne min 8 bilete de avion electronice / max. 12 bilete de avion electronice.
Valoarea min/max estimata a serviciilor, aferenta celui mai mare contract subsecvent preconizat a se atribui in perioada de valabilitate a acordului cadru - Pe LOTUL 2 - Rute externe -min 6,400.00 euro / max. 9,600.00 euro.