Sosiaalipalvelut ja muut erityispalvelut – hankintasopimukset
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Sosiaalihuollon asiakkaiden kotisiivouspalvelun hankinta
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi85000000 Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tällä tarjouspyynnöllä Vantaan ja Keravan kaupungit (jäljempänä kaupunki tai tilaaja) pyytävät tarjousta sosiaalihuollon asiakkaiden kotisiivouspalvelun hankinnasta. Palvelu hankitaan vantaalaisille sekä keravalaisille asiakkaille, joiden siivouspalvelun tarve on arvioitu sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön toimesta yhdessä asiakkaan kanssa. Palvelu jakaantuu määräaikaisesti tai kertaluonteisesti hankittavaan ylläpitosiivoukseen sekä kertahankintana tehtävään raivaussiivoukseen. Hankinnassa on kyseessä on kansallisen kynnysarvon ylittävä sosiaalihuoltolain mukainen kotipalvelun tukipalveluna annettava siivouspalvelu.
Kilpailutuksen tuloksena valitaan kummassakin osakohteessa palveluntuottajiksi vähintään yksi (1) ja enintään viisi (5) tarjoajaa. Tilaaja muodostaa kilpailutuksen lopputuloksena puitejärjestelyn, jossa on enintään viisi toimittajaa etusijajärjestyksessä. Etusijajärjestykset ovat erilliset ylläpito- ja raivaussiivouksen osalta.
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)85000000 Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut
90910000 Siivous- ja puhdistuspalvelut
90911100 Asuntojen siivouspalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Ylläpitosiivousta tehdään pääsääntöisesti kerran kuukaudessa ja yhden siivouskerran kesto on pääsääntöisesti kaksi (2) henkilötyötuntia. Yhden siivouskerran kesto on vähintään kaksi (2) henkilötyötuntia. Palvelun sisältö ja kesto määritellään tilauksen yhteydessä. Kohteet ja niiden puhtaustaso vaihtelevat. Työaika ei saa ylittää kahta (2) henkilötyötuntia per siivouskerta mikäli tilaaja ei ole niin erikseen tilauksessa määritellyt. Tilauksessa voidaan määritellä, että ylläpitosiivous järjestetään kaksi, kolme tai jopa neljä kertaa kuukaudessa, esimerkiksi lapsiperheiden osalta tiheämpi siivousväli voi olla tarpeen.
Tarjoushinnat tulee ilmoittaa kiinteänä, kahden desimaalin tarkkuudella ilman arvonlisäveroa (ALV 0 %). Tarjoushintoihin tulee sisältyä kaikki tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisista ehdoista aiheutuvat kustannukset.
Raivaussiivous tehdään kun asiakkaan kodin siisteys ja hygieniataso on vaaraksi
asiakkaalle ja/tai ympäristölle. Raivaussiivouskohteissa voi olla oksennuksia,
ulosteita (ihmisen/ eläinten), valtavasti tavaraa ja jäteroskaa, hajonneita tai
pilaantuneita kalusteita yms. Kohde voidaan myös joutua myrkyttämään tuholaisilta.