Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Perusopetuksen koulujen turvallisuuskulttuurin kehittämis- ja tutkimushanke
Referenznummer der Bekanntmachung: VN/6961/2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena on hankintayksikön Perusopetuksen koulujen turvallisuuskulttuurin kehittämis- ja tutkimushankkeen (2021–2023) hankinta. Perusopetuksen koulujen turvallisuuskulttuurin kehittämis- ja tutkimushanke on uusimpaan tieteelliseen tutkimustietoon pohjautuva perusopetuksen turvallisuuskulttuurin vahvistamiseen suunnattu hanke.
Perusopetuksen koulujen turvallisuuskulttuurin kehittämis- ja tutkimushankkeen tavoitteena on vahvistaa perusopetuksen koulujen turvallisuutta ja turvallisuuskulttuuria. Hankkeessa edistetään perusopetuksen kouluissa turvallisuutta sekä hyvää ja jatkuvasti kehittyvää turvallisuuskulttuuria. Hankkeen kokonaisuuden kehittämisen ja toteuttamisen tavoitteena on luoda perusopetuksen koulujen käyttöön tehokkaita kouluyhteisöjen turvallisuutta ja turvallisuuskulttuuria edistäviä toimenpiteitä ja edistää niiden käyttöönottoa tutkimuksen avulla. Toimenpiteiden tulee soveltua kaikkien perusopetusta järjestävien koulujen käyttöön osaksi perustoimintoja.
Hankittava kokonaisuus koostuu kohdista I–IV. Kohta I sisältää seuraavat kolme (3) osa-aluetta; osa-alue 1: Perusopetuksen koulujen turvallisuuskulttuuria edistävien toimenpiteiden tutkiminen, osa-alue 2: Perusopetuksen koulujen turvallisuuskulttuurin kehittäminen ja osa-alue 3: Perusopetuksen koulujen turvallisuuskulttuurin levittämisen ja vakiinnuttamisen suunnitelman toteutus (optio mahdolliseksi jatkohankkeeksi 4/2023–4/2024). Kohta II sisältää hankkeen resurssoinnin ja toteutukseen osallistuvien vastuut ja työnjaon. Kohta III sisältää viestinnän hankkeen toimista sekä tulosten valtakunnallisesta tiedottamisesta. Kohta IV sisältää kehittämis- ja tutkimushankkeen seurannan ja raportoinnin. Edellä mainitut kohdat on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus.
Hankinnan kohde on kokonaisuudessaan kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)73300000 Planung und Ausführung von Forschung und Entwicklung
73200000 Beratung im Bereich Forschung und Entwicklung
79311100 Umfragengestaltung
79311200 Durchführung von Umfragen
79311300 Umfragenanalyse
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta esitetään tarjouspyynnön liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus.