Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Fastlandet 2:24 - Nybyggnation av idrottshall
Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2023-045
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45212225 Bau von Sporthallen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Objektet avser projektering och utförande av rivning befintliga byggnader samt nybyggnation av sporthall inklusive omkringliggande mark och infrastruktur.
Objektet är beläget i Fastlandet 2:24 i Härnösands Kommun med adressen Sehlstedsvägen 32, 871 51 Härnösand.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 85 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45212225 Bau von Sporthallen
45000000 Bauarbeiten
45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
45212000 Bauarbeiten für Gebäude, die der Freizeitgestaltung, dem Sport, der Kultur, der Unterbringung und Verpflegung dienen
45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen
45223300 Bau von Parkplätzen
45236200 Oberbauarbeiten für Freizeitanlagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Objektet avser nybyggnad av sporthallsbyggnad, komplementsbyggnad och kringliggande mark samt rivning av 4 befintliga byggnader Total bruttoarea ca 3 170 m2
Behandlad tomtarea ca 18 720 m2
Information om beställaren, beställarens riktlinjer och policyer beskrivs i förfrågningsunderlaget.
310251-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Byggnation av sporthall
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: UH-2023-045
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212225 Byggnation av sporthall
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212225 Byggnation av sporthall, 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser nybyggnad av sporthallsbyggnad, komplementsbyggnad och kringliggande mark samt rivning av 4 befintliga byggnader Total bruttoarea ca 3 170 m2