Dienstleistungen - 313397-2023
Rumänien-Iași: Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
2023/S 101-313397
Bekanntmachung einer Änderung
Änderung eines Vertrags/einer Konzession während der Laufzeit
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Contract de achiziție publică de servicii de proiectare constând în Studiu de Fezabilitate, Proiect Tehnic, Detalii de Execuție, Proiect pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire și DTOE, inclusiv verificarea tehnică a proiectului tehnic conform prevederilor în vigoare aferente proiectului și asistență tehnică pe timpul execuției lucrărilor ”Înființar... detalii pe www.e-licitatie.ro
Referenznummer der Bekanntmachung: 0
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
71311100 Unterstützende Leistungen im Tief- und Hochbau
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung zum Zeitpunkt des Abschlusses des Vertrags:
Contract de achiziție publică de servicii de proiectare constând în Studiu de Fezabilitate, Proiect Tehnic, Detalii de Execuție, Proiect pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire și DTOE, inclusiv verificarea tehnică a proiectului tehnic conform prevederilor în vigoare aferente proiectului și asistență tehnică pe timpul execuției lucrărilor ”Înființarea centurii ușoare de ocolire a Municipiului Iași” - conform Caiet de sarcini.
Contractantul se obligă să realizeze documentația tehnică în conformitate cu HG nr. 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice și va cuprinde:
- Studiu de fezabilitate, inclusiv analiza cost-beneficiu, studii de teren și expertize tehnice
- Documentația tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construcții PAC, inclusiv documentația tehnică de execuție a lucrărilor DTOE și obținerea autorizației de construire,
- Proiect tehnic inclusiv detalii de execuție.
Livrabile/activitati care vor fi realizate in cadrul contractului
A. Studii conform HG 907
1 Studii topografice
2 Studii geotehnice
3 Studii hidrologice
4 Studii arheologice
5 Studii de trafic
6 Studii pentru obținerea acordurilor/avizelor de mediu
B. Expertize tehnice
7 Expertiză tehnică drum
8 Expertiză tehnică poduri
9 Expertiză tehnică geotehnică
C. Studiu de fezabilitate
10 Studiu de fezabilitate
11 Analiza cost-beneficiu
D. Proiect pentru autorizarea executărilor lucrărilor de construire
12 Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizații
13 Verificare tehnică a documentațiilor de avize/acorduri/autorizații
14 Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor - PAC
15 Verificarea tehnică Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor
E. Proiect tehnic de execuție
16 Proiect tehnic de execuție
17 Detalii de execuție
18 Verificare tehnică Proiect tehnic și detalii de execuție
F. Asistență tehnică din partea proiectantului
19 Asistență tehnică din partea proiectantului
Prestatorul este responsabil de elaborarea documentaţiei pentru obţinerea avizelor, acordurilor și autorizațiilor solicitate de organismele autorizate, chiar dacă acestea nu au fost menţionate în Certificatul de urbanism ca fiind necesare, în conformitate cu prevederile legislatiei în vigoare, cu respectarea tuturor reglementărilor tehnice şi normativelor specifice;
Plata taxelor pentru avize, acorduri si aprobari se va face de catre beneficiar si nu va fi inclusa in oferta financiara. Cuantumul acestor taxe se vor comunica in timp util Beneficiarului, pentru a realiza demersurile necesare pentru angajarea sumelor, conform prevederilor legale.