Lieferungen - 316497-2023
Rumänien-Pietroasa: Kraftkarren mit Fördervorrichtung
2023/S 101-316497
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ACHIZIȚIONARE AUTOCAMION 6X6 CU PLATFORMĂ FORESTIERĂ CU RACOANȚE ȘI MACARA PLIABILĂ
Referenznummer der Bekanntmachung: 4641326/1/2023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
42415210 Kraftkarren mit Fördervorrichtung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Termenul pana la care operatorii economici pot solicita clarificari, in conformitate cu prevederile art.160 alin. (1) din Legea 98/2016 este de 9 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor stabilita pentru transmiterea solicitarilor de clarificari. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare (daca acestea au fost primite in termen), in conformitate cu prevederile art.161 din Legea 98/2016 cu 6 zile inainte de data stabilita pentru depunerea ofertelor.
Încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Achizitorul precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 6 luni de la data aprobarii raportului procedurii, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art.212 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertantul câștigător înțelege că Achizitorul nu poate fi considerat răspunzător pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Achizitorul a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este de 6 luni de la data aprobarii raportului procedurii, astfel încât, in cazul in care condiția semnării contractului de finanțare nu este îndeplinita, procedura de atribuire este anulata.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 1 190 000.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Autoritatea contractanta doreste sa achizitioneze un AUTOCAMION 6X6 CU PLATFORMĂ FORESTIERĂ CU RACOANȚE ȘI MACARA PLIABILĂ . Achizitionarea utilajului si a atasamentelor este necesara pentru executia lucrarilor de gospodarire comunala in beneficiul comunitații locale. Obiectivul investitiei are in vedere imbunatatirea calitatii serviciilor publice desfasurate in beneficiul comunitatii locale. In prezent, la nivelul administratiei locale nu exista utilajul si atasamentele necesare pentru realizarea lucrarilor publice, iar acestea trebuie realizate manual, in cazurile in care acest lucru este posibil, fapt ce constituie atat o cheltuiala baneasca, cat si un cost ridicat de timp si de resurse umane. In anumite cazuri, serviciile necesare nu pot fi prestate in lipsa echipamentelor specifice.