Lieferungen - 316920-2023
Finnland-Helsinki: Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
2023/S 101-316920
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Sähköautojen latausasemat
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankintayksikkö pyysi tarjouksia puitejärjestelyn solmimiseksi sähköautojen latausasemista kertainvestointina ja kuukausiveloituksella sisältäen tarvittavat latausteho- ja liitäntäratkaisut, kuormanhallinnan, latausaseman käytön rajoitusratkaisut, suunnittelu- ja asennustyöt sekä ylläpidon tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Hankinta on jaettu kahteen (2) osakokonaisuuteen:
1. Sähköautojen latausasemat kertainvestointina
2. Sähköautojen latausasemat kuukausiveloituksella
Puitejärjestely sisältää:
1. Tuotteet
2. Palvelut
3. Asiakaspalvelu
4. Tilaus- ja toimitusprosessi
5. Maanrakennus, myös mahdollinen perustusten läpivienti
Kilpailutus suoritettiin avoimella menettelyllä, jonka perusteella molempiin osakokonaisuuksiin 1. ja 2. valittiin enintään kolme (3) eniten pisteitä saanutta sopimustoimittajaa per osakokonaisuus. Sama tarjoaja voitiin valita useampaan osakokonaisuuteen. Kansallisen kynnysarvon alittavat hankinnat voi tehdä miltä tahansa osakokonaisuuden sopimustoimittajalta. Kansallisen kynnysarvon ylittävistä hankinnoista tehdään kyseiseen osakokonaisuuteen valittujen sopimustoimittajien kesken minikilpailutus.
Sopimuskausi on neljä (4) vuotta.
Tarjouskilpailua koskevat lisäkysymykset tuli jättää tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti Tarjouspalvelu-portaalissa 3.3.2023 12:00 mennessä.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Sähköautojen latausasemat kertainvestointina
Los-Nr.: 1.
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
31158100 Batterieladegeräte
51110000 Installation von elektrischen Einrichtungen
51500000 Installation von Maschinen und Geräten
45310000 Installation von elektrischen Leitungen
45000000 Bauarbeiten
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
44113000 Straßenbaumaterialien
31200000 Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen
34920000 Straßenausrüstung
44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankintayksikkö pyysi asiakkailleen tarjouksia sähköautojen latausasemista kertainvestointina sisältäen tarvittavat latausteho- ja liitäntäratkaisut, kuormanhallinnan, latausaseman käytön rajoitusratkaisut, suunnittelu- ja asennustyöt sekä ylläpidon tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Tämän puitejärjestelyn perusteella on mahdollista hankkia ladattavien ajoneuvojen latausratkaisuja sekä niihin liittyviä tuotteita ja palveluita. Tilaaja voi hankkia puitejärjestelyn kohteena olevia ladattavien ajoneuvojen latausratkaisuja ja/tai latausratkaisuihin liittyviä tuotteita ja palveluita omien tarpeidensa mukaisina kokonaisuuksina. Latausasemina käytetään 11 kW ja 22 kW peruslatauslaitetta (älykkäät). Latausasemat voivat olla varustettuna yhdellä tai kahdella rasialla, edellyttäen että autopaikkaa kohti vaadittava teho täyttyy. Latausjärjestelmän hankintaan voi kuulua kaikki järjestelmäkokonaisuuteen määritellyt laitteet, hankinnat ja asennukset. Järjestelmäkokonaisuus määritellään kohteittain.
Latausratkaisuun liittyviä palveluita ovat esimerkiksi kohdekohtainen suunnittelu, laitteiden asennus sähkö- ja kaapelointitöineen, huolto- ja korjauspalvelut sekä laitteiden operointi. Myös latausaseman käyttöä helpottavat ja latausasemaan välittömästi kuuluvat tuotteet ja palvelut, kuten latauspistevarauksien, -valmiuksien ja latauspisteiden esikaapelointien toteuttaminen, sähkökeskukset, muuntamot, kyltit ja opasteet asennuksineen, teippaukset ja parkkiruutujen maalaukset kuuluvat hankinnan kohteeseen. Hankinnan kohteeseen kuuluvat myös maanrakennus- ja asfaltointityöt, kun ne liittyvät suoraan asennettaviin latauslaitteisiin, latauspistevalmiuksiin, esikaapelointeihin tai lataustolpan perustuksiin.
Hankinnan kohteena olevat latausratkaisuun liittyvät tuotteet ja palvelut hankitaan kertainvestointina siten, että tuotteet jäävät Tilaajan omistukseen (pois lukien laskutusjärjestelmää palvelevat komponentit) ja toimittaja mahdollistaa operaattorilaskutuksen Asiakkaan hankkimalle latausasemalle. Tarjoajan tulee tarjouksessa ilmoittaa mikäli tällaisia komponentteja sisältyy tarjoukseen. Toimittaja siis vastaa myös vaatimukset täyttävän operaattorilaskutuksen toteutumisesta joko itse tuottamanaan palveluna, alihankintana tai tarjoamalla ryhmittymänä. Laitteita tulee olla hankittavissa myös ilman kytkentää operaattorilaskutukseen.
Ilmoitetut määrät ovat vuosiarvio. Arviot eivät sido hankintayksikköä eikä ostajaa. Tarjoajan on annettava kaikki hinnat muodossa alv 0 %.
Sähköautojen latausasemat kuukausiveloituksella
Los-Nr.: 2.
Hankintayksikkö pyysi asiakkailleen tarjouksia sähköautojen latausasemista kuukausiveloituksella sisältäen tarvittavat latausteho- ja liitäntäratkaisut, kuormanhallinnan, latausaseman käytön rajoitusratkaisut, suunnittelu- ja asennustyöt sekä ylläpidon tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Hankinnan kohteena olevat latausratkaisuun liittyvät tuotteet ja palvelut hankitaan kuukausiveloituksella siten, että tuotteet jäävät Toimittajan omistukseen (pois lukien laskutusjärjestelmää palvelevat komponentit) Tarjoajan tulee tarjouksessa ilmoittaa mikäli tällaisia komponentteja sisältyy tarjoukseen. Toimittaja siis vastaa myös vaatimukset täyttävän operaattorilaskutuksen toteutumisesta joko itse tuottamanaan palveluna, alihankintana tai tarjoamalla ryhmittymänä.