Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Dynamiskt inköpssystem avseende Skogsvårdstjänst Röjning
Numéro de référence: 0952/22
II.1.2)Code CPV principal77211300 Services de défrichement
II.1.4)Description succincte:
Statens Fastighetsverk (SFV) inbjuder leverantörer att inkomma med ansökan till dynamiskt inköpssystem avseende Skogsvårdstjänst Röjning. Statens fastighetsverk förvaltar mark motsvarande en sjundedel av Sveriges yta vilken utgörs av fjäll, myrar, skogar, älvsträckor och vattendrag, kronoholmar längs med kusten och historiska jordbruksmarker. SFV bedriver ett aktivt skogsbruk på drygt 200 000 hektar spritt över hela Sverige men där de stora arealerna finns i de norra delarna av landet. SFV arbetar för ett långsiktigt brukande av statens skogar och försöker hela tiden utveckla metoderna som används. SFV är certifierat enligt FSC® (Forest Stewardship Council®)
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)77200000 Services sylvicoles
77210000 Services de débardage
II.2.4)Description des prestations:
Statens Fastighetsverk (SFV) inbjuder leverantörer att inkomma med ansökan till dynamiskt inköpssystem avseende Skogsvårdstjänst Röjning inom Västerbotten och Norrbotten. Statens fastighetsverk förvaltar mark motsvarande en sjundedel av Sveriges yta vilken utgörs av fjäll, myrar, skogar, älvsträckor och vattendrag, kronoholmar längs med kusten och historiska jordbruksmarker. SFV bedriver ett aktivt skogsbruk på drygt 200 000 hektar spritt över hela Sverige men där de stora arealerna finns i de norra delarna av landet. SFV arbetar för ett långsiktigt brukande av statens skogar och försöker hela tiden utveckla metoderna som används. SFV är certifierat enligt FSC® (Forest Stewardship Council®)