Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Partnering snö- och halkbekämpning
Numéro de référence: 22/6
II.1.2)Code CPV principal90620000 Services de déneigement
II.1.4)Description succincte:
De föränderliga förutsättningarna för snö- och halkbekämpningsentreprenader väcker behovet av hitta nya former för upphandling som gör det enklare att hitta rätt entreprenadutformning och en rättvis riskfördelning mellan parterna. Eslövs Bostads AB genomför därför en partneringupphandling avseende snö- och halkbekämpning i syfte att åstadkomma en samverkansentreprenad som ger parterna förutsättningar att gemensamt utforma hur arbetet ska bedrivas under en sjuårsperiod.
För ytterligare information om B hänvisas till bolagets hemsida www.ebo.se
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)45233141 Travaux d'entretien routier
90630000 Services de déverglaçage
II.2.4)Description des prestations:
B vill genom samverkan med lämplig L genomföra en entreprenad för snö- och halkbekämpning med en arbetsprocess benämnd ”partnering”. Målsättningen är att samlad kompetens, kreativitet och engagemang ska åstadkomma kvalitativa och prisvärda tjänster.
B kommer att skriva kontrakt med en (1) L.
B:s budget per år för snö- och halkbekämpning har historiskt varit ca 1-1,5 Mkr.
Det är endast möjligt att lämna anbud som omfattar hela entreprenaden.