Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 370287-2022
Suède-Lidingö: Services liés à la pollution par hydrocarbures
2022/S 130-370287
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Services
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Oljesanering
Numéro de référence: 21/97
II.1.2)Code CPV principal
90741000 Services liés à la pollution par hydrocarbures
II.1.4)Description succincte:
Orientering om uppdraget
Danderyd kommun, Norrtälje kommun, Österåker kommun, Vaxholm Stad, Roslagsvatten AB, Ekerö kommun, Järfälla kommun, Värmdö kommun, Sundbybergs stad, Sundbyberg Avfall och Vatten AB samt Lidingö Stad inbjuder härmed anbudsgivare att lämna anbud gällande ramavtal avseende skadebegränsande åtgärder, sanering, transport och omhändertagande av sanerat material och avfall till beställarna.
För information om kommunerna och deras geografiska fakta se respektive kommuns/stads webbsida.
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Beställarna vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om beställarna kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Beställarna vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.