Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 370947-2022
Roumanie-București: Études de faisabilité, service de conseil, analyse
2022/S 130-370947
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Services
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Întocmire plan coordonator și studii de fezabilitate pentru colectarea și evacuarea apelor pluviale, refacerea și modernizarea infrastructurii rutiere conexe și optimizarea utilizării spațiilor publice în județul Ilfov - Acord Cadru
Numéro de référence: 4192545_2021_PAAPD1179712
II.1.2)Code CPV principal
71241000 Études de faisabilité, service de conseil, analyse
II.1.4)Description succincte:
Acordul-cadru constă în prestarea de “servicii de proiectare constând în:intocmire documentatii tehnico- economice constand in Plan coordonator, Studii de fezabilitate /Dali pentru colectarea si evacuarea apelor pluviale, refacerea si modernizarea infrastructurii rutiere conexe si optimizarea utilizarii spatiilor publice. Autoritatea Contractanta intentioneaza sa adopte ample masuri care vor duce la imbunatatirea infrastructurii publice la nivelul județului in scopul îmbunatatirii nivelului de trai,siguranta si confort. Aceste masuri vor necesita ample lucrari de construire, reabilitare, modernizare si dezvoltare a infrastructurii privind colectarea și evacuarea apelor pluviale, infrastructura rutiera si din punct de vedere al optimizarii utilizarii spatiilor publice, pentru a caror realizare devine imperios necesara achizitionarea serviciilor din prezenta procedura de atribuire.
Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 6.000.000,00 lei fara TVA;
Valoarea estimata a celui mai mic contract subsecvent: 4.069.150,00 lei fara TVA;
Valoarea estimata minima aferenta acordului cadru : 4.638.552,00 lei fara TVA;
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile.
Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Serviciile de proiectare se vor referi la următoarele etape:
Expertiză tehnică
Studiu geotehnic, inclusiv dezveliri(după caz)
Studiu topografic, inclusiv OCPI
Studiu de circulatie
Documentaţii pentru obţinerea avizelor cerute în certificatul de urbanism
Documentaţie de avizare a lucrărilor de intervenţie (după caz)
Studiu de fezabilitate (după caz)
Planuri coordonatoare
Studiu hidrologic si hidraulic
Studiu de inundabilitate
Valoarea estimata pentru cel mai mare contract subsecvent este de 6.000.000,00 lei fără TVA.
Estimarile ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini, reprezentand cantitati estimative care nu creeaza obligatii in sarcina autoritatii contractante.
Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunilor ANAP, in vigoare la momentul initierii modifcarii.