Avis d'attribution de marché – secteurs spéciaux
Résultats de la procédure de marché
Base juridique:
Directive 2014/25/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
HOFOR A/S. Værket ved Slangerup, Closed Loop Methane Oxidation (CLMO) for reduktion af klimaaftryk
Numéro de référence: 24.02-06165
II.1.2)Code CPV principal71800000 Services de conseil en matière d'approvisionnement en eau et services de conseil en matière de déchets
II.1.4)Description succincte:
HOFOR ønsker at reducere klimaftrykket fra det kommende nye Værket ved Slangerup. Et af de store klimaftryk fra driften af vandværket er afblæsning af klimagassen metan. Metanen, som forekommer naturligt i store mængder i grundvandet, skal fjernes fra drikkevandet inden distribution til forbrugerne. Dette gøres for at sikre sundt og sikkert drikkevand. Metanen fjernes ved at overføre den fra vand- til luftfase og herfra afblæse til atmosfæren. Det er klimaaftrykket af denne afblæsning som HOFOR ønsker at reducere. HOFOR er bekendt med én teknologi der er afprøvet med dokumenteret høj renseeffektivitet på vandværker til fjernelse af klimagassen metan. Dette er teknologien Closed Loop Methane Oxidation (CLMO) der er udviklet af Aktor Innovation ApS. Denne proces er dokumenteret som en stabil teknologi med høj effektivitet samt som en teknologi der kan designes kompakt. Det er på denne baggrund valgt at anvende Aktor Innovations CLMO teknologi på Værket ved Slangerup.
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)71311000 Services de conseil en génie civil
II.2.4)Description des prestations:
HOFOR ønsker at fjerne klimagassen metan fra den luft der afblæses fra vandbehandlingsprocessen på det nye Værket ved Slangerup. Det er derfor valgt at indgå samarbejde med Aktor Innovation ApS om CLMO-teknologien, der er udviklet og demonstreret under VUDP (Vandsektorens Udviklings- og Demonstrationsprogram). Her er der på et sammenligneligt dansk vandværk gennemført proof of concept samt dokumenteret en rensegrad på mere end 90% ligesom det er vist at teknologien er robust og stabil, kræver minimum af drift og vedligehold og kan bygges kompakt uden at medføre væsentligt forøgelse af bygningsmassen på et vandværk.