Lieferungen - 412339-2022
Griechenland-Athen: Elektrische Ausrüstung
2022/S 145-412339
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Προμήθεια και εγκατάσταση ηλεκτρολογικού και υδραυλικού εξοπλισμού στα κτήρια της Νησίδας Μουσείων Κάστρου Χώρας Νάξου
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
31600000 Elektrische Ausrüstung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια και εγκατάσταση ηλεκτρολογικού και υδραυλικού εξοπλισμού στα κτήρια της Νησίδας Μουσείων Κάστρου Χώρας Νάξου. Πιο συγκεκριμένα το φυσικό αντικείμενο περιλαμβάνει τη συνολική προμήθεια ηλεκτρομηχανολογικών ειδών και την εγκατάσταση αυτών στις κτηριακές ενότητες
2 / 6
της Νησίδας Μουσείων Κάστρου Χώρας Νάξου. Πιο αναλυτικά πρόκειται για την προμήθεια των αναγκαίων υλικών για τη δημιουργία του δικτύου που αφορά στα εξής : Ύδρευση, Αποχετεύσεις Λυμάτων - Ομβρίων, Κλιματισμός, Ψύξη και θέρμανση, Αφύγρανση το θέρος, Ύγρανση τον χειμώνα, Ισχυρά ρεύματα, Γενικός Φωτισμός, Παροχές φωτισμού εκθεμάτων – προθηκών, Φωτισμός ανάδειξης κτιρίων, Ρευματοδότες – Κίνηση, Δομημένη καλωδίωση (Τηλέφωνα – Data) Συστήματα ασφαλείας, Σύστημα ασφαλείας Κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης (CCTV), Συστήματα ελέγχου πρόσβασης (Access Control), Ενεργητική Πυροπροστασία, Ανυψωτικά συστήματα, Ανελκυστήρας φορτίων, Μεταφορά ΑμΕΑ σε κλιμακοστάσια.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 887 096.77 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
43328100 Hydraulische Vorrichtungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Το μνημειακό σύνολο του Κάστρου της Χώρας Νάξου, μαζί με το Μπούργκο, είναι κηρυγμένο ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο (ΒΔ 16-8-1937 - ΦΕΚ 335/Α/25-8-1937, ΥΑ ΥΠΠΕ /ΑΡΧ /Β1/Φ27 /46472 /1723 /π.έ.18.10.1963 – ΦΕΚ 1148 /Β/11.11.1980 και ΥΑ 714/21.08.1963 – ΦΕΚ 382/Β/29.08.1963). Εντός αυτού εντοπίζονται δημόσια κτήρια, χώροι λατρείας και οικίες που ανάγονται από την ίδρυσή του, το 13ο αιώνα έως τις μέρες μας. Μέσα σε αυτά συγκαταλέγονται και τα τρία κτήρια της Νησίδας:
1. Το νυν Αρχαιολογικό Μουσείο
2. Ο πύργος Crispi (Γλέζου)
3. Το κτήριο της Αεροπορίας, αρχοντική οικία του Κάστρου
Πρόκειται για δύο κτιριακές ενότητες, εντός του ενετικού κάστρου της Χώρας Νάξου, εκ των οποίων η μία αφορά τον Πύργο Crispi (Γλέζου) και το όμορο κτίριο της Αεροπορίαςκαι η άλλη για την αποκατάσταση του κτιρίου του Αρχαιολογικού Μουσείου Νάξου.Λειτουργικά τα κτίρια Γλέζου και Αεροπορίας αντιμετωπίζονται ως ενότητα καθώς υλοποιείται σύνδεση των χώρων τους στη στάθμη του Α’ ορόφου και εξυπηρέτηση των χώρων από μία κοινή είσοδο.
Για τη λειτουργία των χώρων και των τριών κτιρίων προβλέπεται αναβάθμιση και επέκταση των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων έτσι ώστε να εξυπηρετηθούν οι νέες χρήσεις και να επιτευχθούν οι βέλτιστες συνθήκες λειτουργίας για την εξυπηρέτηση του κοινού.
Συνοπτικά προβλέπονται τα εξής:
• Αποξήλωση υφιστάμενων δικτύων
• Ηλεκτρική εγκατάσταση ισχυρών ρευμάτων και δομημένης καλωδίωσης (τηλεφωνική εγκατάσταση και εγκατάσταση ψηφιακών δεδομένων)
• Πυροπροστασία
• Νέο δίκτυο ύδρευσης και αποχέτευσης λυμάτων και ομβρίων προσαρμοσμένο στις νέες χρήσεις των χώρων
• Κλιματισμός και αφύγρανση των εκθεσιακών χώρων τα οποία λόγω του διατηρητέου χαρακτήρα των κτιρίων, της έλλειψης κατασκευής ψευδοροφών και μεγάλων καλυμμένων κατακόρυφων διελεύσεων (shafts), που επιβάλλουν σημαντικούς περιορισμούς στην διέλευση ογκωδών δικτύων (όπως οι αεραγωγοί) περιορίζεταιστη χρήση ευέλικτων εσωτερικών μονάδων, δικτύων μικρών διατομών (ψυκτικοί σωλήνες) και εξωτερικών μηχανήματων περιορισμένων διαστάσεων. Οι εγκαταστάσεις θα δημιουργούν συνθήκες θερμικής άνεσης στους επισκέπτες και τους εργαζόμενους, τόσο το θέρος όσο και τον χειμώνα. Οι χώροι υγιεινής μόνο θα θερμαίνονται και θα εξαερίζονται. Οι αποθηκευτικοί χώροι μόνο θα εξαερίζονται.Για τον έλεγχο της υγρασίας και την προστασία των εκθεμάτων, θα εγκατασταθούν στους εκθεσιακούς και αποθηκευτικούς χώρους καθώς και τα εργαστήρια αυτόματοι αφυγραντήρες. Οι εξωτερικές μονάδες του δικτύου κλιματισμού προτείνεται να τοποθετηθούν στους αύλειους χώρους σε περιοχές όπου δεν θα είναι ορατές από το κοινό και δεν θα βλάπτουν αισθητικά τις όψεις και τη μορφολογία των κτισμάτων. Όλες οι απαιτούμενες οριζόντιες οδεύσεις για τη σύνδεση των μονάδων θα γίνουν ενδοδαπέδια σε επισκέψιμα κανάλια.
Οι εσωτερικές μονάδες που θα εγκατασταθούν σε χώρους διακίνησης κοινού όπως εκθεσιακοί χώροι, εκδοτήρια και πωλητήρια, θα είναι κρυφές δαπέδου χωρίς περίβλημα, η εγκατάσταση των οποίων θα γίνει εντός αρχιτεκτονικών καλυμμάτων. Σε χώρους διακίνησης προσωπικού όπως γραφεία, ξενώνες, εργαστήρια κ.λπ. θα τοποθετηθούν μονάδες δαπέδου εμφανείς με κάλυμμα, επίτοιχες ή εμφανείς αναρτημένες από την οροφή.
Οι χώροι υγιεινής μόνο θα θερμαίνονται με την χρήση ηλεκτρικών θερμαντικών σωμάτων καθώς επίσης και θα εξαερίζονται. Οι αποθηκευτικοί χώροι μόνον θα εξαερίζονται, με τοπικά δίκτυα εξαερισμού.
Σε όλους τους χώρους εγκατάστασης και φύλαξης εκθεμάτων (αίθουσες εκθέσεων, αποθήκες και εργαστήρια) θα εγκατασταθούν αυτόματοι αφυγραντήρες, οι οποίοι θα διατηρούν στην σχετική υγρασία των χώρων στα επιθυμητά επίπεδα.
Ο έλεγχος λειτουργίας της εγκατάστασης ψύξης/θέρμανσης θα γίνεται από κεντρικά ή/και τοπικά χειριστήρια, ενώ των θερμαντικών σωμάτων και του εξαερισμού των αποθηκών από κεντρικά χειριστήρια.
• Σύστημα συναγερμού και έλεγχος πρόσβασης χώρων
• Εγκατάσταση αναβατορίου μεταφοράς αντικειμένων και αναβατορίων για άτομα με κινητικά προβλήματα στις κλίμακες του Αρχαιολογικού μουσείου