Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Färskt kött och charkvaror
Referenznummer der Bekanntmachung: UH 2022-01
II.1.2)CPV-Code Hauptteil15110000 Fleisch
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Objekt och omfattning
Upphandlingen avser leverans av färskt nöt- och fläskkött samt charkvaror till enheter inom Finspång, Kinda, Söderköping, Valdemarsvik och Åtvidabergs kommun för successiva avrop under avtalstiden. Uppgifterna om volym i denna upphandling bygger på kommunernas förväntade förbrukning. Någon garanterad volym kan inte utlovas.Förändringar kan ske på grund av bl. a. politiska beslut eller organisatoriska förändringar.Ändrade förhållanden för beställarnas enheter kan innebära att leveransvolymen ändras under avtalstiden. Tillkommande enheter ska ha rätt att nyttja avtalet till samma villkor under avtalstiden. Frånträdande enheter ska kunna avräknas utan att avtalet påverkas.Om det inträffar väsentliga förändringar för leverantören under avtalstiden äger leverantören rätt att säga upp avtalet med 3 månaders uppsägningstid.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15111000 Rind- und Kalbfleisch
15113000 Schweinefleisch
15130000 Fleischerzeugnisse
15894700 Feinkost
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: