Soziale und andere besondere Dienstleistungen – öffentliche Aufträge
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: HSN 529-2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 140 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
ELEKTIV ORTOPEDISK DAGKIRURGI
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
85110000 Dienstleistungen von Krankenhäusern und zugehörige Leistungen
85111100 Chirurgische Eingriffe im Krankenhaus
85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
ELEKTIV PROTES- OCH RYGGKIRURGI
Los-Nr.: 2
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsresurser
Referensnummer: HSN 529-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser utökad operationskapacitet för regionens operatörer vid NUS inom elektiv ortopedisk dagkirurgi respektive elektiv protes- och ryggkirurgi av vuxna patienter, omfattandes:
• Lokaler inkl. operationssal
• Kompletterande personalresurser
• Peroiperativ vård
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag omfattar två (2) operationsdagar under vardagar per vecka under minst 10 månader per år.
Kontraktets eller ramavtalets varaktighet Antal månader: 12
Del nr: 2