Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Skolskjuts - Turbundna elevrelaterade resor
Referensnummer: 2022-028
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod60100000 Vägtransporter
II.1.4)Kort beskrivning:
Uppdraget omfattar anpassad skolskjuts med mindre fordon och specialfordon för elever i
grundskolan, grundsärskolan och gymnasiesärskolan i Karlskoga kommun. Resor till och från
fritidshem och nattomsorg samt resor mellan kommunala verksamheter och även övriga
elevrelaterade resor som kräver specialfordon ingår i uppdraget. Skolåret och tillika
skolskjutsuppdraget är 178 dagar men innehåller även resor till fritidshem och nattomsorg samt resor
mellan kommunala verksamheter utöver dessa dagar.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)60120000 Taxitjänster
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingen omfattar ett ramavtal gällande transporttjänst avseende vad som beskrivs nedan: