Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Mottagning och Förbränning av Brännbart Hushållsavfall- Luleå Miljöresurs
Referenznummer der Bekanntmachung: KLF 2022/1035
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Mottagning och Förbränning av Brännbart Hushållsavfall- Luleå Miljöresurs AB (Lumire)
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 55 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: KLF 2022/1035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/01/2023Slut: 31/12/2024
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Parterna ges möjlighet att förlänga tecknat avtal med en (1) eller flera perioder om totalt högst 24 månader. Vid förlängning av avtalet gäller det med oförändrade villkor. Ambitionen är att förlängning sker skriftligen i god tid innan avtalet förfaller