Aufgrund eines technischen Fehlers werden die URLs in den elektronischen Formularen nicht korrekt angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Vorerst empfehlen wir Ihnen, das Komma oder andere Sonderzeichen, die fälschlicherweise am Ende der URL erscheinen, zu löschen. Bitte entschuldigen Sie die Unannehmlichkeiten.
Lieferungen - 525885-2022
Finnland-Tampere: Maschinen, Material und Zubehör für Büro und Computer, außer Möbeln und Softwarepaketen
2022/S 186-525885
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Tietokoneiden hankinta
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
30000000 Maschinen, Material und Zubehör für Büro und Computer, außer Möbeln und Softwarepaketen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Tampereen aikuiskoulutussäätiö (jäljempänä ”tilaaja” tai ”hankintayksikkö”) pyytää tarjousta Hilma-ilmoituskanavassa 23.9.2022 julkaistun hankintailmoituksen sekä tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti tietokoneiden ja oheislaitteiden hankinnoista (jäljempänä ”laitehankinnat”).
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Laitteet
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
30100000 Büromaschinen, Büromaterial und Zubehör, außer Computern, Druckern und Möbeln
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena on hankintayksikön laitehankinnat. Laitehankinnat jakautuvat kahteen osa-alueeseen: a.) laitteet ja b.) rahoitus- ja käyttöomaisuuden hallinnan palvelut. Osatarjoukset osa-alueittain ovat sallittuja.
Hankintasopimuksen tavoitteena on tuottaa hankintayksikön laitehankinnat kustannustehokkaasti, laadukkaasti ja toimintavarmasti.
Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti seuraavissa liitteissä:
• Hankintayksikön ja hankinnan kohteen yleiskuvaus (Liite 1)
• Hankinnan kohteen ehdottomat vaatimukset (Liite 2)
• Tarjouslomake–tietokoneet ja rahoitus (Liite 3)
• Sopimusluonnos (Liite 4)
• Tarjoustiedot ja tarjoajan soveltuvuus (Liite 5)
• Julkisen hallinnon IT-hankintojen yleiset sopimusehdot (Liite 6 JHS166_liite1 (JIT
2015 - Yleiset ehdot))
Tilaajalla on tällä hetkellä (8/2022) käytössään 688 tietokonetta, joista 348 on kannettavia tietokoneita ja 299 on pöytäkoneita. Tietokoneiden yhteydessä on käytössä 557 näyttöä. Kannettavien tietokoneiden yhteyteen tarkoitetut näytöt sisältävät tarvittavat välineet tietokoneiden usb-telakointiin.
Tilaaja on uusimassa laitteitaan taulukossa 1 esitetyn toimitussuunnitelman mukaisesti kahden seuraavan vuoden aikana vuosineljänneksittäin.
Rahoitus- ja käyttöomaisuuden hallinnan palvelut
Los-Nr.: 2
66114000 Finanzierungs-Leasing
Tilaaja solmii jokaisesta hankkimastaan laitteesta rahoitussopimuksen 36kk-sopimuskaudelle. Rahoituspalvelun tarjoaja toimittaa Tilaajalle palvelut käyttöomaisuuden hallintaan ja huolehtii myös käytönjälkeisestä laitteiden tietoturvallisesta poistamisesta