Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: 2021.440 KS
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79713000 Bewachungsdienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Om upphandlingen
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Bevakningstjänster och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. Upphandlingen är indelad i delområden som kommer att utvärderas var för sig. Anbudsgivaren väljer vilket/vilka delområden hen vill besvara. Följande delområden upphandlas: Delområde 1: Ronderande väktarbevakning Delområde 2: Larmcentralstjänster Delområde 3: Parkeringsövervakning Delområde 4: Teknisk utrustning personlarm. Till varje delområde finns mer utförliga bilagor som en del av upphandlingsdokumenten.
Avtalet planeras att starta 2022-06-01 och den planerade avtalslängden är 48 månader.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)79710000 Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten
79711000 Überwachung von Alarmanlagen
79714000 Überwachungsdienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Bevakningstjänster och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.Upphandlingen är indelad i delområden som kommer att utvärderas var för sig. Anbudsgivaren väljer vilket/vilka delområden hen vill besvara. Följande delområden upphandlas:Delområde 1: Ronderande väktarbevakningDelområde 2: LarmcentralstjänsterDelområde 3: ParkeringsövervakningDelområde 4: Teknisk utrustning personlarmTill varje delområde finns mer utförliga bilagor som en del av upphandlingsdokumenten.
Syftet med denna upphandling är att upphandla larmmottagning- och bevakningstjänster samt viss teknisk utrustning av hög kvalité och effektivitet som motsvarar de krav som beskrivs i detta upphandlingsdokument. Upphandlande myndighet förutsätter att den/de som blir ramavtalsleverantör på ett aktivt och engagerat utveckla säkerhetsarbetet inom Alingsås kommunkoncern.
Ingen garanti om volym för tilläggstjänster eller optioner.