II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Tekniska konsulter för projekt avloppsreningsverk Näs
Referenznummer der Bekanntmachung: VA 2022-000040 055
II.1.2)CPV-Code Hauptteil71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Med denna upphandling avser Avesta Vatten & Avfall att upphandla en Konsultgrupp bestående av flera olika Konsultprofiler inom olika discipliner. Upphandlingen består av en del vilket betyder att samtliga Konsultprofiler som efterfrågas för Konsultgruppen ska kunna tillhandahållas av den leverantör som deltar i upphandlingen.
Konsultgruppens uppdrag kommer övergripande att vara detaljprojektering och upprättande av tekniska handlingar som senare ska användas för upphandling av entreprenad. Entreprenaden omfattar att anlägga ett nytt avloppsreningsverk i Näs samt att bygga om befintligt avloppsreningsverk i Horndal till en pumpstation med möjlighet till utjämning i magasin och dammar. Konsultprofilerna ska även, i viss utsträckning, finnas tillgängliga för Avesta Vatten & Avfall under tiden entreprenaden pågår.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 5 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen
71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
71311100 Unterstützende Leistungen im Tief- und Hochbau
71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen
71321300 Beratung im Bereich Sanitärinstallation
71321400 Beratung im Bereich Belüftung
71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
71322200 Planung von Rohrleitungen
71323200 Planung von Werksanlagen
71325000 Planung von Fundamenten
71530000 Beratung im Bauwesen
71540000 Bauverwaltungsleistungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Flera konsulter inom olika discipliner och med olika profiler.