Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ramavtal - Grävmaskiner inkl. förare
Referenznummer der Bekanntmachung: Dnr. 58-2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil60182000 Vermietung von Schwerlastwagen mit Fahrer
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Orust kommun genomför en upphandling avseende ramavtal för ”Grävmaskiner inkl. förare” och inbjuder er att lämna anbud i denna upphandling.
Uppdraget omfattar tjänsten grävmaskin inkl. förare för löpande grävarbeten under hela året inom Orust kommuns verksamhetsområde. Arbete kommer framförallt att utföras inom kommunens VA-verksamhet där även jourarbete utanför ordinarie arbetstid ingår. Vid behov ska entreprenören även tillhandahålla anläggningsarbetare för arbeten i schakt.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)43200000 Erdbewegungs- und Erdaushubmaschinen sowie zugehörige Teile
43260000 Löffelbagger, Bagger und Schaufellader sowie Bergbaumaschinen
45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
45500000 Vermietung von Hoch- und Tiefbaumaschinen und -geräten mit Bedienungspersonal
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: