Bauleistung - 570156-2022
Submission deadline has been amended by:  634025-2022
Rumänien-Timișoara: Installation von elektrischen Leitungen
2022/S 200-570156
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
CL 02: Proiectare si execuție Sistem SCADA pentru localitățile Timișoara, Buziaș, Deta, Făget, Jimbolia, Sânnicolau Mare
Referenznummer der Bekanntmachung: DA 3041480/2022/01R FE
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45310000 Installation von elektrischen Leitungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Contractul presupune proiectarea unor noi tablouri de instalatii electrice si de automatizare pentru a putea integra toate obiectivele ( statii de tratare, epurare, foraje, statii de pompare, gospodarii de apa etc ) care nu sunt automatizate pentru a putea fi integrate in dispecerat. Se vor instala tablouri si echipamente de calcul in locații existente, proiectarea unui sistem SCADA centralizat și transmiterea informațiilor culese din sistemul de apă și canal aflat in exploatare catre cele 2 dispecerate.
De asemenea, contractul presupune proiectarea și realizarea unui sistem SCADA format din 2 dispecerate regionale, unul pentru apa tratată si celălalt pentru apă uzata și un centru de achiziție, prelucrare si memorare a tuturor parametrilor tehnologici din sistem.
Un alt punct important al investitiei presupune proiectarea si executia lucrarilor electrice si de automatizare pentru statiile de tratare Bega si Urseni. In aceste statii se vor inlocui tablourile electrice care sunt vechi si nu mai prezinta siguranta in exploatare, se vor automatiza procesele tehnologice de tratare a apei si se vor pregati statiile pentru integrarea in Dispecerat.
Alte lucrari ce se vor executa in cadrul acestui contract sunt cele de constructii si instalatii pentru amenajarea dispeceratelor, lucrari de instalatii electrice si supraveghere video la statiile de tratare si de epurare din judet, parametrizare si adaptare echipamente pentru a putea fi integrate.
Contractul rămâne valabil până la îndeplinirea tuturor obligațiilor de către parți.
Contractul se compune din Durata de execuție care este de 36 de luni de la data de începere (9 luni proiectare si 27 luni execuție lucrări), la care se adaugă perioada de garanție care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Termenul limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 21 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Termenul pana la care entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari: a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea Contractanta va raspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit, respectiv 21 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 39 109 515.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
31214500 Schalttafeln
42961000 Steuerungs- und Kontrollsystem
42961200 Scada oder gleichwertiges Radiotelemetriesystem
45311000 Installation von Elektroanlagen
71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Proiectarea și execuția unui Sistem SCADA pentru localitățile Timișoara, Buziaș, Deta, Făget, Jimbolia, Sânnicolau Mare Deta, conform caietului de sarcini.
Lucrările prevăzute constau din modernizarea si pregatirea pentru integrare a obiectivelor care sunt in operarea Beficiarului , proiectarea si inlocuirea tablourilor de automatizare care nu se pot prelua direct, precum si realizarea a două Dispecerate SCADA regionale, un centru de colectare a datelor culese din sistem supravegheat și un număr de obiective de supravegheat împarțite în trei categorii și anume: obiective realizate pe Programul Operațional Sectorial(POS), obiective care se vor realiza prin Programul Operational Infrastructura Mare(POIM) si obiective existente care au fost preluate, din diferite localitățidin județ, prin delegarea de catre UAT-uri a activității de apă si canal.
Dispeceratul regional apă tratată(DA) va coordona toata activitatea regionalala de captare si tratare a apei si distribuție a apei in localitătile arondate. Acest dispecerat va supraveghea stații de tratare apă(STA), gospodării de apă(GA), foraje(F) și camine de monitorizare(CM).
Disperatul regional de apă uzată(DC) va coordona activitatea de colectare, transport la stațiile de epurare si deversarea apei epurate in emisar. Acest dispecerat va supraveghea doua tipuri de obiective și anume stațiile de epurare (SEAU) si stațiile de pompare apa uzata(SPAU).
Data center(DC) va achiziționa la anumite intervale de timp a tuturor datelor din sistemele de apă și canal, le va prelucra, stoca pentru utilizare ulterioară și trimite la dispeceratul aferent.