Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ramavtal beläggning Borlänge kommun 2023-2026
Referenznummer der Bekanntmachung: ABBE 2022/825
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar ramavtal för utförande av beläggningsprogram för beläggningsarbeten och återställningsarbeten inom Borlänge kommun. Arbeten som även kan ingå i omfattningen är ombyggnad av gator och busshållplatser samt anläggning av gång- och cykelvägar. Ramavtalet tecknas med en entreprenör för perioden 2023 med möjlighet till tre års förlängning.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 160 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten
45000000 Bauarbeiten
45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
45233140 Straßenarbeiten
45233200 Diverse Oberbauarbeiten
45233220 Oberbauarbeiten für Landstraßen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Utförandeentreprenad. Upphandlingen omfattar ramavtal för utförande av beläggningsprogram för beläggningsarbeten och återställningsarbeten inom Borlänge kommun. Arbeten som även kan ingå i omfattningen är ombyggnad av gator och busshållplatser samt anläggning av gång- och cykelvägar. Ramavtalet tecknas med en entreprenör för perioden 2023 med möjlighet till tre års förlängning.
605914-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: ABBE 2022/825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233140 Vägarbeten, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233220 Ytbehandling av vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen