Bauleistung - 612996-2022
Rumänien-Șimian: Bau von Gasversorgungsleitungen
2022/S 214-612996
Auftragsbekanntmachung
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Infiintare sistem inteligent de distributie a gazelor naturale - comuna Simian judetul Mehedinti - Satele Simian, Cerneti si Dedovita Noua (etapa 1) -cod proiect 140617
Referenznummer der Bekanntmachung: 4550988_2021_PAAPD1312677
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45231221 Bau von Gasversorgungsleitungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
În cadrul apelului de finanţare POIM/859/8/2/ Cresterea gradului de interconectare a Sistemului Naţional de Transport a gazelor naturale cu alte state vecine, a fost depus proiectul cu codul SMIS: 140617. In vederea alimentarii cu gaze naturale a consumatorilor casnici, a obiectivelor socio-culturale, precum si a consumatorilor economici din satele Simian, Cerneti si Dedovita Noua cu perspectiva de dezvoltare mentionata, sunt necesare urmatoarele lucrari : alimentarea cu gaze naturale a sistemului inteligent de distributie gaze naturale propus se va realiza din conducta de înalta presiune 20" Filiasi – Drobeta Turnu Severin PN 25 bar, printr-o instalatie de racordare la SNT prin intermediul unui racord Dn 200 mm PN25 si o statie de reglare – masurare – predare (SRMP), retea de distributie din conducte PEHD100 SDR11 si conducte din otel, precum si instalatii de racordare. Proiectul tehnic de executie este pus la dispozitie in SICAP.
Termenul pana la care operatorii economici pot solicita clarificari, in conformitate cu prevederile art.160 alin. (1) din Legea 98/2016 este cu 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare (daca acestea au fost primite in termen), in conformitate cu prevederile art.161 din Legea 98/2016 cu 10 zile inainte de data stabilita pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 49 197 501.50 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Contractul de achizitie publica are ca obiect: executia lucrarilor de constructii, procurarea si montajul echipamentelor, utilajelor tehnologice si dotarilor necesare functionarii obiectivului de investitii, cheltuielile executantului pentru darea in exploatare a obiectivului de investitii, prevazute in cap. 6 din Devizul general. Informatii privind structura cheltuielilor supuse licitatiei publice se regasesc in Caietul de sarcini transmis in SICAP.
In vederea alimentarii cu gaze naturale a consumatorilor casnici, a obiectivelor socio-culturale, precum si a consumatorilor economici din satele Simian, Cerneti si Dedovita Noua, sunt necesare urmatoarele lucrari : 1. Alimentarea cu gaze naturale a sistemului inteligent de distributie gaze naturale propus se va realiza din conducta de înalta presiune Filiasi – Drobeta Turnu Severin, printr-o instalatie de racordare la SNT, prin intermediul unui racord Dn 200 mm PN25 in lungime de cca. 0,015 km si o statie de reglare – masurare – predare (SRMP). Instalatia de racordare se va amplasa la limita administrativ teritoriala a localitatii Cerneti; 2. Sistem inteligent de distributie gaze naturale cu functionare in regim medie presiune, realizata din conducte PEHD100 SDR11 si teavi fara sudura din otel OL, in lungime totala de 70,245 km, precum si instalatii de racordare (bransamente si posturi de reglare masurare echipate cu 2791 buc. contoare inteligente) cu lungimea totala de 11,482 km.
1. Realizarea racordului la conducta SNT, este descrisa in documentatia tehnica: VOL I - RACORD;
2. Realizarea SRMP este descrisa in documentatia tehnica: VOL II - INST. MECANICE si VOL. III - ELECTRICE;
3. Realizarea retelei inteligente de distributie, este descrisa in documentatia tehnica: 2. Mapa II - PTh;
Pe traseul retelei de distributie sunt necesare a se executa si urmatoarele categorii de lucrari:
• Subtraversarea drumurilor nationale DN6 si DN56A;
• Subtraversarea drumurilor judetene DJ607A;
• Subtraversarea podetelor pe drumurile judetene DJ607A;
• Traversarea drumurilor comunale DC21 si DC23;
• Subtraversarea caii ferate CF100 Filiasi – Orsova;
• Subtraversarea caii ferate industriale apartinatoare R.A.A.N ;
• Subtraversarea caii ferate industriale apartinatoare ELCFU;
• Traversari de cursuri de apa codificate si necodificate;
• Intersectii cu conducte TRANSGAZ de transport gaze naturale;
• Lucrari pentru aducerea terenului la starea initiala si lucrari de refacere a sistemului rutier;
pentru care sunt necesare obtinerea avizelor/acordurilor de la unitatile detinatoare (exemplu: TRANSGAZ, CFR, Drumuri nationale, Drumuri judetene etc) .
Pentru indeplinirea cerintelor solicitate ofertantii vor fi autorizati legal pentru executia efectiva a lucrarilor respective.