Bauleistung - 625559-2022
Schweden-Stockholm: Installation von Straßenbeleuchtungsanlagen
2022/S 218-625559
Auftragsbekanntmachung
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Årsavtal 2022 Mark och elarbete för offentlig belysning Ytterstad
Referenznummer der Bekanntmachung: T2022-02808
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45316110 Installation von Straßenbeleuchtungsanlagen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Entreprenaden är ett ramavtal (årsavtal) som omfattar markarbeten och elarbeten för offentlig belysning på Stockholm Stads mark, såsom gator, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg. Markarbetena består kortfattat av schakt, rivning av befintliga belysningsfundament, kabelrörsförläggning, sättning av nya belysningsfundament, återfyllning och återställning av markytor. Elarbetena består kortfattat av rivning av befintlig belysningsanläggning, kabeldragning, montage av belysningsstolpar och armaturer samt inkoppling och provning samt driftsättning av anläggning. Objekten kan vara både reinvesteringsarbeten på befintlig anläggning och nyinstallationer.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 60 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
31527200 Außenbeleuchtungen
34928500 Straßenbeleuchtungseinrichtungen
45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
45236000 Oberbauarbeiten
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: