Pyydämme osallistumishakemuksia suojaustarvikkeiden hankintaa koskevaan dynaamiseen hankintajärjestelmään (DPS). Tällä järjestelyllä hankitaan suojaustarvikkeita siltä osin, kun sopimustoimittajat eivät pysty toimittamaan. Järjestelyn tavoitteena on varmistaa erityisesti Covid19 vuoksi lisääntyneen kysynnän kattaminen.
Dynaamiseen hankintajärjestelmään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. Dynaamiseen hankintajärjestelmään otetaan mukaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Varsinaiset hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisillä kilpailutuksilla, joissa kuvataan ja täsmennetään hankinnan kohde.
Dynaamisessa hankintajärjestelmässä on kahdeksan (8) luokkaa (osa-aluetta).
Luokat:
2. Hengityssuojaimet
5. Suoja- ja tutkimushansikkaat