Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Samordnad vinterväghållning
Referenznummer der Bekanntmachung: 06367/21
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90620000 Schneeräumung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Trafikkontoret med samverkande förvaltningar och bolag i Göteborgs stad inbjuder till att lämna anbud på vinterväghållning inom områdena Frölunda-Högsbo, Majorna-Linné, Lundby-Biskopsgården och Örgryte-Härlanda.
Upphandlingen avser fyra separata kontrakt för ovan nämnda geografiska områden. Utgångspunkten är att en och samma anbudsgivare kan tilldelas kontrakt för maximalt två områden.
Kontraktstiden löper från 2022-10-01 till och med 2025-09-30, med möjlighet till förlängning i upp till tre år.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45233141 Straßeninstandhaltungsarbeiten
77314000 Grundstückspflege
90630000 Glatteisbeseitigung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Kontrakten omfattar vinterväghållning på gator och vägar, busshållplatser, cykel- och mopedbanor, gångvägar, förskolor, skolor, vård- och omsorgsboenden, öppna parkeringsytor, parkeringshus, områden vid Räddningstjänstens stationer och för Kretslopp och vatten.
Syftet med samordnad vinterväghållning är att medborgaren, som är slutkund för entreprenaden, ska uppleva att kommunen representerar ”En stad”. Detta uppnås genom de olika kundernas ytor i ett område sköts av en och samma entreprenör.
Trafikkontoret i Göteborgs Stad genomför upphandlingen och tecknar kontrakt åt samtliga samverkande kunder.
652378-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 06367/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 77314000 Markskötsel, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen