Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Om- och Nybyggnad Onkologi, Länssjukhuset Kalmar
Referenznummer der Bekanntmachung: 2022-249
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45210000 Bauleistungen im Hochbau
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Entreprenaden omfattar Mark- och husbyggnad arbeten samt samtliga installationsarbeten enligt handlingar i AFB.22. Uppdraget är uppdelat i två huvuddelar; Nybyggnation hus 38 och ombyggnation hus 12, samt är uppdelat i ett antal etapper beroende av varandra enligt handling.
För uppdraget gäller att det ska utföras i en Partneringsmaverkan utifrån framtagen bygghandling. Se mer information i upphandlingsdokumenten.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45215100 Bauarbeiten für Gebäude im Gesundheitswesen
45236000 Oberbauarbeiten
45262700 Umbau von Gebäuden
45262800 Ausbau von Gebäuden
45310000 Installation von elektrischen Leitungen
45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen
51900000 Installation von Lenk- und Steuersystemen
71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
71541000 Projektmanagement im Bauwesen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
656797-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 2022-249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen