Bauleistung - 658130-2022
Rumänien-Târgu Mureș: Bauarbeiten
2022/S 228-658130
Auftragsbekanntmachung
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Lucrări de construcții și dotări care fac obiectul investiției proiectului „Modernizarea transportului public de călători al Municipiului Târgu Mureș” finanțat prin (POR) 2014-2020, Axa prioritară 4, Prioritatea de investiții 4e, Obiectivul Specific 4.1 – Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reședință de județ prin investiții bazate pe planurile de mobilitate urbană
Referenznummer der Bekanntmachung: 4322823_2022_PAAPD1374310
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Achiziția lucrărilor de construcții și dotări care fac obiectul investiției proiectului „Modernizarea transportului public de călători al Municipiului Târgu Mureș” finanțat prin Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa prioritară 4, Prioritatea de investiții 4e, Obiectivul Specific 4.1 – Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reședință de județ prin investiții bazate pe planurile de mobilitate urbană. Termenul până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11 a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 41 579 431.22 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
30123100 Fahrscheinentwerter
45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
45213311 Bau von Busbahnhöfen
45213314 Bau von Busbetriebshöfen
45310000 Installation von elektrischen Leitungen
45316210 Installation von Verkehrsüberwachungseinrichtungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Achiziția lucrărilor de construcții și a dotărilor care fac obiectul investiției proiectului “Modernizarea transportului public de călători al Municipiului Târgu Mureș”, Cod SMIS 129526, finanțat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 4, Prioritatea de investiții 4e, Obiectivul Specific 4.1 – Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reședință de județ prin investiții bazate pe planurile de mobilitate urbană.
Valoarea estimată a lucrării este de 41.579.431,22 lei la care se adaugă TVA.
Valoarea a fost stabilită de proiectant în devizul general al obiectivului de investiții „Modernizarea transportului public de călători al Municipiului Târgu Mureș” fiind compusă din:
Conform devizul general al obiectivului de investiții sumele defalcate pe capitole:
1.3 Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială: 171.247,80 lei fără TVA
2.1 Asigurări utilități: 795.184,00 lei fără TVA
4.1 Construcții și instalații: 14.147.728,30 lei fără TVA
4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale: 439.560,83 lei fără TVA
4.3 Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj: 20.548.886,00 lei fără TVA
4.5 Dotări: 976.414,00 lei fără TVA
4.6 Active necorporale: 3.676.164,00 lei fără TVA
5.1.1 Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier: 824.246,29 lei fără TVA
Valoarea estimată nu include valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute în suma de 818.898,36 lei fără TVA. Suma reprezentând cheltuieli diverse și neprevăzute în valoare de 818.898,36 lei fără TVA va putea fi utilizată în ipoteza în care apar pe parcursul execuției contractului cheltuieli cu lucrări care nu prezintă modificări substanțiale ale contractului de achizției publică și cu respectarea cadrului legal aplicabil la acel moment.
• Durata contractului este de 12 de luni. Contractul de achiziție păstrându-și valabilitatea până la data finalizării implementării proiectului, respectiv până la data de 31.12.2023. În cazul prelungirii execuției lucrărilor sau în cazul prelungirii perioadei de implementare a contractului de finanţare aferent acestui proiect, durata contractului de prestări servicii se va prelungi corespunzător, fără alte costuri suplimentare.
• Termenul de execuție a lucrări de construire: Termenul de execuție a lucrărilor, inclusiv organizare de șantier: maxim 12 luni de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor, dar nu mai târziu de 30.11.2023.
• Perioada de garanție acordată lucrărilor: 60 luni (Conform Caiet de Sarcini)
• Modalități de plată: Plata pentru execuția lucrărilor de construire se efectuează după acceptarea și semnarea de către beneficiar al situațiilor de lucrări, după finalizarea tuturor activităților și cerințelor aferente rezultatului intermediar, stadiu definit ca jalon sau punct de reper intermediar.
• Procentul pentru garanția de bună execuție: conform Caiet de Sarcini, 10% din prețul contractului, constituită în condițiile legii.