Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Dienstleistungen - 667326-2021
Rumänien-Arad: Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
2021/S 251-667326
Auftragsbekanntmachung
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Elaborare documentație a lucrărilor de intervenții, elaborare proiect pentru autorizarea executării lucrărilor, proiect tehnic de execuție și asistență tehnică din partea proiectantului (D.A.L.I. + P.A.C. + P.O.E. +P.T.E.) ”Modernizare DJ707 Km 0+000 – 14+100, 18+100 – 22+294 Petriș – Limită Județ Hunedoara”
Referenznummer der Bekanntmachung: 3519941_2021_PAAPD1324439
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Prin lucrările de modernizare propuse se previzionează sporirea capacității de circulație prin mărirea fluenței traficului, reducerea timpului de călătorie, sporirea siguranței circulației, creşterea nivelului de trai și a confortului participanţilor la trafic, economia de energie și timp. Astfel, implementarea investiției ar conduce la o serie de avantaje economice, cum ar fi: extinderea schimburilor comerciale şi a investiţiilor productive, precum și punerea în valoare a potenţialului turistic al zonei.
Sectorul propus spre modernizare între poziţiile km 0+000 – 14+100, km 18+100-22+294 este amplasat pe teritoriul administrativ al comunei Petriș și face legătura dintre drumul național DN 7 și județul Hunedoara, traversând comuna Petriș și localitățile Corbești, Roșia Nouă, Obârșia. DJ 707, cunoscut și sub denumirea de „Drumul Regelui”, a fost construit în perioada interbelică din ordinul Regelui Mihai I al României, în aceeaşi perioadă în care monarhul a cumpărat Castelul Regal de la Săvârşin. Soluţia tehnică, folosită de inginerii italieni contractaţi de Majestatea Sa la acea vreme, a fost pavarea traseului cu piatră rotundă de râu, o caracteristică încă vizibilă pe alocuri şi care îl face unic în România. Drumul judeţean 707 are o însemnătate aparte pe harta rutieră a judeţelor pe care le străbate, acesta făcând legătura între două obiective regionale majore: Castelul Regal Săvârşin (Arad) şi staţiunea balneară Vaţa de Jos (Hunedoara), ambele cu un important potenţial turistic si economic. Familia regală obișnuia să folosească acest drum, care leagă localitățile de pe Valea Mureșului cu cele din Țara Zărandului și Țara Moților
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016,cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 22 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor iar in conformitate cu prevederile art. 161 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor declarificare/informatiilor suplimentare este in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 491 500.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
71356200 Technische Hilfe
79314000 Durchführbarkeitsstudie
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Sectorul propus spre modernizare între poziţiile km 0+000 – 14+100, km 18+100-22+294 este amplasat pe teritoriul administrativ al comunei Petriș și face legătura dintre drumul național DN 7 și județul Hunedoara, traversând comuna Petriș și localitățile Corbești, Roșia Nouă, Obârșia. DJ 707, cunoscut și sub denumirea de „Drumul Regelui”, a fost construit în perioada interbelică din ordinul Regelui Mihai I al României, în aceeaşi perioadă în care monarhul a cumpărat Castelul Regal de la Săvârşin. Soluţia tehnică, folosită de inginerii italieni contractaţi de Majestatea Sa la acea vreme, a fost pavarea traseului cu piatră rotundă de râu, o caracteristică încă vizibilă pe alocuri şi care îl face unic în România. Drumul judeţean 707 are o însemnătate aparte pe harta rutieră a judeţelor pe care le străbate, acesta făcând legătura între două obiective regionale majore: Castelul Regal Săvârşin (Arad) şi staţiunea balneară Vaţa de Jos (Hunedoara), ambele cu un important potenţial turistic si economic. Familia regală obișnuia să folosească acest drum, care leagă localitățile de pe Valea Mureșului cu cele din Țara Zărandului și Țara Moților.
Durata contractului:
- Etapa 1 - realizarea documentației tehnico-economice pentru faza DALI inclusiv întocmirea și depunerea documentației pentru obținerea Certificatului de Urbanism, respectiv a avizelor solicitate prin CU – 90 de zile;
- Etapa 2 - realizarea documentației tehnico-economice pentru faza PT+DE+CS+DTAC, DTOE, şi verificarea proiectului tehnic, respectiv întocmirea proiectelor tehnice de relocare/protejare utilități, dacă este cazul – 60 de zile;
- Etapa 3 - asigurarea asistenței tehnice pe perioada de execuție a lucrărilor, participarea la recepția la terminarea lucrărilor și la elaborarea Cărții tehnice a construcției.