Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 669385-2022
Pologne-Limanowa: Services de concession de crédit
2022/S 233-669385
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Services
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
„Udzielenie kredytu długoterminowego konsolidacyjnego w kwocie 50 900 000,00 zł”
Numéro de référence: BZ.272.26.2022
II.1.2)Code CPV principal
66113000 Services de concession de crédit
II.1.4)Description succincte:
1.Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego konsolidacyjnego w kwocie 50 900 000,00 zł z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów, w celu obniżenia łącznego kosztu obsługi długu w całym okresie spłaty, zgodnie z § 4, 5 i 9 Uchwały nr XXIII/231/21 Rady Powiat Limanowskiego z dnia 17 grudnia 2021 r.–Uchwała Budżetowa Powiatu Limanowskiego na 2022 r., zmienionej Uchwałą nr XXVII/268/22 Rady Powiatu Limanowskiego z dnia 23 czerwca 2022 r. w sprawie zmian w budżecie na 2022 r.
2.Kredyt zostanie pobrany w jednej transzy do 20 grudnia 2022 r. Wymagany przez Zamawiającego termin postawienia kredytu/transzy do dyspozycji Zamawiającego wynosi do 5 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o wypłatę.
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
1.Spłata kredytu nastąpi w latach 2023 – 2028 z dochodów budżetu Powiatu Limanowskiego zgodnie z harmonogramem spłat:
2023 r.–9 950 000,00 zł,
2024 r.–10 050 000,00 zł,
2025 r.–9 000 000,00 zł,
2026 r.–9 300 000,00 zł,
2027 r.–7 600 000,00 zł,
2028 r.–5 000 000,00 zł.
2.Okres spłaty kapitału od 31 marca 2023 r. do 31 grudnia 2028 r. w każdym roku kwartalnie do ostatniego roboczego dnia miesiąca kończącego kwartał z możliwością wcześniejszej spłaty w każdym momencie (nie tylko ostatniego roboczego dnia miesiąca kończącego kwartał), w kwocie określonej w harmonogramie spłat dostosowanym do wieloletniej prognozy finansowej. Do określenia wysokości kwartalnych rat kapitałowych należy przyjąć zasadę równych rat w odniesieniu do zaplanowanych rocznych limitów spłaty kapitału.
3.Spłata odsetek w każdym roku kwartalnie do ostatniego roboczego dnia miesiąca kończącego kwartał, liczonych w okresach miesięcznych, począwszy od roku 2022. Zamawiający będzie powiadamiany przez Wykonawcę każdorazowo pisemnie – faksem lub drogą elektroniczną o wysokości raty kapitałowej i odsetek przypadających do spłaty na co najmniej 5 dni przed upływem terminu ich zapłaty.
4.W przypadku dokonania nadpłaty odsetek Wykonawca nie dokona ich zaliczenia na poczet kapitału.
5.Dla celów kredytu Wykonawca otworzy dla Zamawiającego rachunek na który Zamawiający będzie dokonywał spłat rat kredytu. Prowadzenie rachunków dodatkowych do obsługi kredytu będzie odbywało się bez dodatkowych opłat i prowizji.
6.Zamawiający działając zgodnie z art. 264 ust. 5 ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 ze zm.) informuje, że nie udzieli Wykonawcy żadnych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi Zamawiającego.
7.Kredyt udzielony będzie w złotych polskich (PLN), wszelkie rozliczenia związane z realizacją zamówienia również odbywać się będą w PLN.
8.Naliczanie odsetek: tylko od faktycznego wykorzystania zadłużenia.
9.Zabezpieczenie kredytu: weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.
10.Źródło pokrycia spłaty: dochody budżetu powiatu.
11.Kredyt oprocentowany w skali roku według zmiennej stopy procentowej równej wysokości stawki referencyjnej (stopy bazowej), powiększonej o stałą marżę Banku, z zastrzeżeniem, że stopa procentowa nie może być niższa niż marża Banku, jak również nie może być niższa niż zero. Stopa bazowa - zmienna stawka WIBOR 3M, stawka WIBOR 3M z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego naliczenie odsetek. (W przypadku gdy w danym dniu nie ustalono notowań stawki WIBOR 3M obowiązuje stawka WIBOR 3M z dnia, w którym było prowadzone ostatnie notowanie stawki WIBOR 3M).
12.Do obliczenia kwoty odsetek należy przyjąć rzeczywistą (kalendarzową) ilość dni w miesiącu i w poszczególnych latach.
13.Za udzielenie i obsługę kredytu Zamawiający będzie ponosił wyłącznie koszty określone w ofercie.
14.Zamawiający zastrzega prawo do:
a) wcześniejszej spłaty kredytu, w części lub w całości, w każdym momencie, bez naliczania dodatkowych opłat z tego tytułu,
b) zmiany terminu wykorzystania kredytu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów z tego tytułu,
c) zmiany kwot spłat rat kredytu w poszczególnych latach okresu spłaty i między latami w całym okresie spłaty.
15.Zamawiający nie posiada zaległych zobowiązań w bankach, a także nie były prowadzone w stosunku do Zamawiającego żadne czynności windykacyjne dotyczące zadłużeń w bankach.
16.Na rachunkach Zamawiającego nie ciążą żadne zajęcia egzekucyjne, a także w ciągu ostatnich dwóch lat nie był prowadzony u Zamawiającego program naprawczy w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
17.Zamawiający nie posiada zaległości wobec ZUS i US.
18.Zamawiający nie korzysta z pożyczek „pozabankowych” a także z finansowania w formie forfaitingu, faktoringu i leasingu.