Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
Aufgrund von Störungen werden eForms- Mitteilungen derzeit fehlerhaft angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Bis dahin konsultieren Sie bitte unsere Hilfsseite.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Dienstleistungen - 671848-2022
Finnland-Helsinki: Immobiliendienste
2022/S 233-671848
Auftragsbekanntmachung
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Digitaaliset porrasnäytöt Kiinteistö Oy Auroranlinnan hallinnoimissa kiinteistöissä
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
70000000 Immobiliendienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Kiinteistö Oy Auroranlinna pyytää tarjouksia Helsingin itäisen ja läntisen alueen kiinteistöjensä digitaalisten porrasnäyttötaulujen hankinnasta palveluna. Auroranlinnalla on tarkoitus ottaa asuinkiinteistöissään porrastetusti käyttöön porrasinfotauluja, joilla parannetaan asukasviestintää ja suunnattua informaatiota kohteittain.
Hankinnan kohteena on Kiinteistö OY Auroranlinnan hallinnoimien asuinkiinteistöjen digitaaliset porrasnäytöt ja siihen liittyvät ohjelmistot palveluna.
-Palvelun käyttöönotto, asennustyö ja lisäkonfigurointityöt, eivät sisälly palvelun kuukausihintaan ja ne ovat erikseen veloitettavia toteutuneen mukaan.
-Palvelu sisältää kaikki palveluun liittyvät laitteet, yhteydet, palvelimet ja ohjelmistot palveluna, jolle on laskettavissa kuukausikohtainen palveluhinta (€/kk/kpl).
-Näyttöä paikallisesti ohjaava mediatoistin pitää olla vapaasti markkinoilta ostettava (WebOs) laite.
-Palvelussa tulee olla valmisliityntärajapinta Tampuuriin (mm. henkilötietojen päivitys, tiedotteet) ja eräajotoiminnallisuus tietojen päivittämiselle massa-ajona tai kohdekohtaisena eräajopäivityksenä.
Palvelu tulee olla jaettavissa kahteen eri alueeseen kiinteistöjen osalta Länsi- ja Itäalueet (liite tiedosto alueet itä ja länsi), joissa kohteiden huoltoyhtiöt voivat tuottaa ja päivittää osaa porrasnäytöstä (myös kohde kohtaisesti) näytöstä.
Kiinteistö oy Auroranlinnalla on noin 4300 vapaarahoitteista vuokra-asuntoa eripuolilla Helsinkiä, sekä yhdessä kohteessa Kirkkonummella.
Kohdealueilla Itä ja Länsi toimii eri kiinteistöhuoltoyhtiöt. Yhteensä kohteita on noin 80.
Alue itä (Vantaanjoen itäpuoli, oma huoltoyhtiö). Rakennus lukumäärä 145 kpl, porraslukumäärä n.118 kpl, Huoneistoja noin 2 000 kpl
Alue länsi (Vantaanjoen länsipuoli, oma huoltoyhtiö). Rakennus lukumäärä 150 kpl, porraslukumäärä n.110 kpl, Huoneistoja noin 2 300 kpl
Palvelu pyritään ottamaan kiinteistöissä käyttöön riittävän kattavasti (mm. luhtitaloihin ei tule näyttöä) ja sen piiriin tulevat kiinteistöjen käyttöönoton aikataulu on kaksi (2) vuotta.
Kiinteistöjen aluejako on liitteessä AL_kiinteistöt_alueet.pdf
Tarjouksen tulee sisältää toimittajan palvelukokonaisuuteen liittyvien erikseen veloitettavien palvelujen hinnasto.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 500 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Auroranlinnalla on tarkoitus ottaa asuinkiinteistöissään porrastetusti käyttöön porrasinfotauluja, joilla parannetaan asukasviestintää ja suunnattua informaatiota kohteittain.
Vaatimuksena on perus porrasnäytöt ja niiden lisäominaisuudet mm. integroitavuus, eräajopäivitykset, mobiilikäyttöliittymä. Palvelu on integroitavissa Auroranlinnan käyttämään kiinteistöhallintajärjestelmään ja sen pitää myös tukea eräajoja päivityksissä. Porrasnäyttöjen operatiivinen päivittäinen hallinta on Auroranlinnan hallinnassa, muu teknisen hallinta ja ylläpito on toimittajan vastuulla.