Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Lastning, transport och avsättning av REVAQ-godkänt slam från reningsverken i Motala och Vadstena
Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2022-142
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90513600 Schlammbeseitigung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen avser lastning, transport och avsättning av Revaq-godkänt slam från reningsverken i Motala och Vadstena. Denna upphandling gäller avvattnat rötslam från Karshults reningsverk i Motala och Vadstena reningsverk. Reningsverken är certifierade enligt Svenskt Vattens certifieringssystem Revag och kraven i upphandlingen är uppsatta för att följa systemets regelverk. Upphandlingen avser avsättning av slammet till åkermark. Revaqs regler kan revideras av regelägaren, i detta fall följer kraven i denna upphandling dessa ändringar. Aktuella regler finns att ladda ner på; www.svensktvatten.se/vattentjanster/avlopp-och-miljo/kretslopp-och-uppstromsarbete/revaq-certifiering/revaq-regler-och-mallar/ Slammet är producerat på Karshults reningsverk och Vadstena reningsverk. Slammet är mesofilt rötat, avvattnat till en torrsubstans på ca 20-25% samt hygieniserat (långtidslagring minst 6 månader). Slammet salmonellaprovtas av beställaren och har bedömts salmonellafritt före leverans.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 4 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90513600 Schlammbeseitigung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Det produceras årligen ca 3000 ton slam vid Karshults Reningsverk och ca 700 ton slam från Vadstena Reningsverk. Aktuell spridningsmängd meddelas entreprenören senast 31 mars aktuellt år för spridning. Spridning av slam ska ske på våren och/eller hösten. Entreprenören förbinder sig att hantera det verkliga behovet vilket i dagsläget utgör ca 70-100% av producerad mängd. Slammet är godkänt för återföring till jordbruksmark under förutsättning att salmonella inte har påvisats. Slammet lagras vid Karshult reningsverk, Borensvägen 140, Motala samt vid Vadstena reningsverk Kronängsgatan 10, Vadstena. Beställaren kan lämna kontaktuppgifter till företag som kan vara behjälpliga till leverantören vid lastning.
67432-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: UH-2022-142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen